Hektar eksperymentalny

Tu możesz utworzyć temat dotyczący własnego projektu permakulturowego

Moderatorzy: Wojciech Górny, Ben Lazar

Yarek

Re: Hektar eksperymentalny

Postautor: Yarek » niedziela 29 paź 2017, 20:22

Na polu wysiałem grykę, gorczycę, wykę ozimą, żółty łubin, rzodkiewki i trochę słoneczników. Z ambitnych planów obsiewania poletek w różny sposób nie wyszło wiele, bo się pojawiło dużo pracy dla nowego klienta. Gryka zakwitła jakiś czas temu, teraz kwitnie jeszcze gorczyca. Wyki zakwitł jeden krzak, a łubinu jakoś nie widzę. Rzodkiewki są dosyć duże. Kupiłem sobie refraktometr i pomierzyłem Brix: liście rzodkiewki – 4, gorczyca – 8, słonecznik – 9, chwast – 4.5, gryka – 7. Chodząc po polu widzę świeże kupy oraz norki. Górne części gryki i trochę gorczycy wyglądają na wyjedzone, a na miedzy są jakby wygniecione legowiska.

Niestety warunki życia zmieniły mi się jeszcze bardziej — mieszkam teraz i pracuję w Warszawie, a na pole będę miał tylko nieco czasu w weekendy, za to dysponuję większymi funduszami. Przez reorganizację życia przepadło mi 60mp zrębki — zorganizowanie transportu okazało się nie być trywialne. Większość firm transportowych w ogóle nie raczyła nawet odpisać na pytanie o wycenę.

Wczoraj wylałem na pole ok. 10l preparatu Humus Active (nie rozwadniałem go, ale później ostro padało). Drugie tyle mam zamiar wylać, gdy zrobi się cieplej (za parę dni, albo na wiosnę). Muszę też dokupić armaturę, bo używanie zwykłego opryskiwacza z lancą graniczy z paranoją.

No i zbiera mi się woda w obniżeniu koło drzewa (bujniejsza jest tam roślinność). Po żniwach zostały tam koleiny, dziś było w nich tak 5cm wody. Myślę o wykopaniu stawu w tym miejscu. Czy lepiej trochę wyżej?
Yarek

Postautor: Yarek » niedziela 29 paź 2017, 20:36

Zdjęcie z pola sprzed miesiąca. Obecnie jest jakby mniej kwitnącej gryki, a więcej żółtych kwiatków gorczycy.
20171007_145542a.jpg
Kwitnie gryka wśród osypanego żyta.
20171007_145542a.jpg (345.41 KiB) Przejrzano 78 razy
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » niedziela 29 paź 2017, 21:41

Moim zdaniem rośliny należy przygnieść do ziemi we wczesnej fazie kwitnienia, aby nie traciły składników odżywczych na wytwarzanie nasion. Tym sposobem więcej materii organicznej trafi do gleby.
Nie widzę sensu stosowania Humus Active, szczególnie bez rozcieńczenia.
Woda jest pierwszą rzeczą, jaka się planuje, więc wypadałoby miejsca pod staw wybrać na początku. Im wyżej staw zostanie zlokalizowany, tym lepiej, i im więcej stawów, tym lepiej, ale dla każdego planowanego należy wyznaczyć zlewnię, aby mieć pewność, że się napełnią.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
GEOFF LAWTON – “ALL THE WORLD’S PROBLEMS CAN BE SOLVED IN A GARDEN”
poloxy

Postautor: poloxy » wtorek 31 paź 2017, 19:03

Wojtku,
Czemu nie ma sensu stosować bez rozcieńczania - poprostu będzie więcej mikrobów na metr ? :)
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » środa 01 lis 2017, 15:16

Mikroby, podane w zbyt dużym zagęszczeniu, nie mają co jeść i zdychają.
Dlatego ja swoje preparaty z mikrobami (nie kupne) rozcieńczam w proporcji 1:1000.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
poloxy

Postautor: poloxy » środa 01 lis 2017, 18:27

Pojawia się wiedz pytanie jak one żyją przez rok w zamkniętym plastikowym 5 litrowym sklepowym baniaku w tak dużym stężeniu .
W takim razie tam jest już tylko morze martwych bakterii.
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » sobota 04 lis 2017, 18:33

Bakterie wytwarzają formy przetrwalnikowe.

Wróć do „Nasze projekty permakulturowe”