Nasz Projekt Belna Górna

Tu możesz utworzyć temat dotyczący własnego projektu permakulturowego

Moderatorzy: Wojciech Górny, Ben Lazar

Regulamin forum
Lucy
Posty: 1
Rejestracja: środa 09 mar 2016, 17:54

Nasz Projekt Belna Górna

Postautor: Lucy » sobota 12 mar 2016, 08:14

Zostałam szczęśliwą posiadaczką gospodarstwa :D Poniżej przedstawiam nieudolny ;) schemat. Jestem nowicjuszką w permakulturze, więc byłabym wdzięczna za sugestie i podpowiedzi jak przekształcić je w gospodarstwo permakulturowe. Ziemia to glina (raczej ciężka) a wiatry wieją przeważnie z południowego zachodu, spadek terenu zaznaczyłam na planie ;) [url]https://goo.gl/photos/6YD2fsSaXQrAMiiB9[/url]

i jeszcze w 3D

[url]http://tnij.org/qt967df[/url]
Awatar użytkownika
Wojciech Górny
Posty: 162
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2015, 14:49

Re: Nasz Projekt Belna Górna

Postautor: Wojciech Górny » poniedziałek 14 mar 2016, 14:00

Witaj na forum!Zacząłbym od tego, aby zastanowić się nad następującymi kwestiami:1. Wizja:- jakie są Twoje plany związane z tym miejscem? Jaka ma być jego funkcja (zamieszkanie vs.zarobkowanie, inne)?

- jakie elementy są konieczne, aby zapewnić Twoje elementarne potrzeby?

- jakie elementy fajnie by było mieć, ale można bez nich żyć?2. Wartości:- jaki sposób gospodarowania jest w zgodzie z Twoim światopoglądem (na przykład nie warto projektować systemów hodowli zwierząt dla wegan)?3. Ograniczenia:- jakie materialne i niematerialne czynniki ograniczają zakres prac i działań?4. Zasoby:- czym dysponujesz, aby przystąpić do realizacji swojej wizji?5. Czas:- jaki jest horyzont czasowy dla zagospodarowania tej przestrzeni?6. Inne czynniki mogące mieć wpływ na projekt:- poprzednie użytkowanie

- plan zagospodarowania przestrzennego

- instalacje na działce i w sąsiedztwie

- zasoby dostępne w najbliższej okolicy itp.Powyższe informacje są niezbędne, aby przystąpić do sporządzania projektu.Równolegle, można zacząć zaznaczać na mapie poziomice, sektory (siły zewnętrzne oddziaływujące na to miejsce, takie jak wiatr, hałas, nasłonecznienie, itd). Można się zacząć zastanawiać nad podziałem na strefy, nad przyszłym układem ścieżek (drogi już są) i źródłami wody oraz jej zagospodarowaniem w krajobrazie. Tyle na początek.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

GEOFF LAWTON – “ALL THE WORLD’S PROBLEMS CAN BE SOLVED IN A GARDEN”
rufina
Posty: 10
Rejestracja: sobota 09 kwie 2016, 20:13

Re: Nasz Projekt Belna Górna

Postautor: rufina » sobota 09 kwie 2016, 21:53

Lucy, fajny kawał ziemi, i przede wszystkim sad jest!! Nieocenione. W naszym klimacie jabłonie się sprawdzają. Wybieram się wkrótce na wizytację osobiście :)

Wróć do „Nasze projekty permakulturowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość