Zdziczały trawnik przemienię permakulturowo

Tu możesz utworzyć temat dotyczący własnego projektu permakulturowego

Moderatorzy: Wojciech Górny, Ben Lazar

Regulamin forum
MoSado

Zdziczały trawnik przemienię permakulturowo

Postautor: MoSado » niedziela 08 maja 2016, 10:53

Witajcie. Jest maj, a ja poczułam silną potrzebę zaopiekowania się moją zdziczałą działką koło domu. Kiedyś był tu ogród warzywny. Po transformacji ustrojowej moi rodzice uznali, że lepiej mieć trawnik a warzywa kupować. Teraz ja mówię nie. Niestety jest maj. Nie wiem, czy cokolwiek jeszcze od dzisiaj mogę zacząć robić w kierunku założenia tu permakulturowego warzywniaka. W tej chwili mam mniszki lekarskie i wybujałą trawę, Kilka sosen karłowatych i jedną tuję a pod nimi nawieziony trzydzieści lat temu czarnoziem. Będę bardzo wdzięczna za wskazówki lub odesłanie do źródła, które mi wskaże, co mam robić ze zdziczałym trawnikiem, żeby go przemienic?
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Re: Zdziczały trawnik przemienię permakulturowo

Postautor: Wojciech Górny » niedziela 08 maja 2016, 20:32

Witaj na forum :)

Tak, jak najbardziej jeszcze można w tym roku założyć warzywnik. Przede wszystkim wygląda na to, że masz żyzną ziemię na działce, co jest ogromnym plusem. Cała obecna roślinność to cenne źródło biomasy na przyszły kompost. Metod jest bardzo wiele - wszystko zależy od skali i możliwości przerobowych.

Można:

- jeśli rzeczywiście jest pod darnią żyzna gleba, można zdjąć darń, ułożyć trawą do dołu, przykryć żyzną glebą, tworząc tzw. wały permakulturowe

- można zrobić grządki podniesione (w obramowaniu np. z desek)

- można bezpośrednio na trawę dać tekturę lub gazety i zasypać ziemią ze ścieżek (ale dużo jej potrzeba)

- można wreszcie tradycyjnie przekopać, a potem już tylko ściółkować

Podejrzewam że teren jest równy (brak spadku), tak więc odpadają kwestie związane ze spowalnianiem i zatrzymywaniem wody. Trzeba natomiast usytuować grządki jak najlepiej w relacji do słońca, aby miały go jak najwięcej.

Radzę zacząć od małej powierzchni i rozbudowywać stopniowo - lepsza jedna perfekcyjna grządka niż dziesięć byle jakich.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

GEOFF LAWTON – “ALL THE WORLD’S PROBLEMS CAN BE SOLVED IN A GARDEN”
MoSado

Postautor: MoSado » niedziela 08 maja 2016, 21:13

Bardzo dziękuję za odpowiedź! Bardzo!

Chyba rozłożę kartony i przysypie ziemią. Czy trawa i chwasty pod kartonami powinny zostać ścięte i przykryte czy przykryte bez ścinania?

Czy sądzisz, że powinnam pozbyś się sosen karłowatych i thui, żeby np. nie osłabiały innych roślin, czy myślisz, że jest szansa na połączenie drzewek z warzywami tak, żeby sobie nie przeszkadzały?

Pozdrowienia!
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » poniedziałek 09 maja 2016, 12:16

Przy metodzie "kartonowej" absolutnie nie potrzeba nic ścinać, ważne jest natomiast, aby przed przykryciem rośliny mocno przygnieść do ziemi i solidnie zmoczyć. Kartony też muszą być mokre (ja namaczam je w baseniku kąpielowym dla dzieci).

Oczywiście że drzewa i krzewy doskonale współgrają z resztą ogrodu, trzeba je jedynie przycinać aby nie zacieniały grządek. Jeśli chodzi o system korzeniowy, to jeśli jest ryzyko, ze korzenie ich będą wrastać w grządki, można wokół takich drzewek zrobić barierę, która to powstrzyma.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

MoSado

Postautor: MoSado » poniedziałek 09 maja 2016, 12:22

Dziękuję!
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » wtorek 10 maja 2016, 15:34

Proszę bardzo, powodzenia ;)

Wróć do „Nasze projekty permakulturowe”