Rośliny okrywowe w sadzie

Tu możesz utworzyć temat dotyczący własnego projektu permakulturowego

Moderatorzy: Wojciech Górny, Ben Lazar

Regulamin forum
ernesto10

Rośliny okrywowe w sadzie

Postautor: ernesto10 » poniedziałek 08 sie 2016, 10:35

Witam,

Czy ma ktoś może doświadczenie z doborem roślin okrywowych w istniejącym sadzie? Chciałbym ograniczyć rozrost trawy w sadzie. Myślałem o wysianiu koniczyny i lucerny, macie jakieś inne pomysły na wolno/nisko rosnące okrycia?

Dodatkowo jak najlepiej byłoby się zabrać za wysiewanie? Przykryć na zimę tekturami (folią) i wysiewać na wiosnę?

Dziękuje z góry za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Re: Rośliny okrywowe w sadzie

Postautor: Wojciech Górny » poniedziałek 08 sie 2016, 16:31

W sadzie permakulturowym każdemu dużemu drzewu owocowemu towarzyszy z reguły kilka mniejszych krzewów owocowych lub inaczej użytkowych, roślin stanowiących źródło ściółki, wiążących azot z powietrza, okrywowych, warzyw, ziół, a nawet pnączy. Nie szedłbym w kierunku jednej wybranej rośliny. Od czegoś jednak trzeba zacząć, więc koniczyna nie jest złym pomysłem, ale od razu też wprowadzałbym inne gatunki, u mnie wśród koniczyny rosną masowo truskawki. Ideałem byłoby na jesieni wyściółkować wszystko zrębkami, a na wiosnę sadzić/siać. Jeżeli sad jest duży i/lub komercyjny, polecam metody Stefana Sobkowiaka, do obejrzenia tutaj: [url]http://www.permacultureorchard.com/the-film/[/url]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

GEOFF LAWTON – “ALL THE WORLD’S PROBLEMS CAN BE SOLVED IN A GARDEN”

Wróć do „Nasze projekty permakulturowe”