Ogródek na słomie

Tu możesz utworzyć temat dotyczący własnego projektu permakulturowego

Moderatorzy: Wojciech Górny, Ben Lazar

Regulamin forum
Krzysiek

Ogródek na słomie

Postautor: Krzysiek » wtorek 02 maja 2017, 11:13

To mój drugi sezon z technikami permakulturowymi. Pierwszy był niespodziewanie zadowalający zważywszy na wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Teraz - z racji długiego weekendu - robię wysiewy. Nauczony doświadczeniem spytam wpierw o poradę. Jak wysiewać? W zeszłym roku w miejscach wysiewu odsłaniałem ściółkę (słomę) i układałem nasiona. Kiedy nasiona wykiełkowały wykiełkowały z nimi też inne rośliny. Jako osoba z małym doświadczeniem pozostawiłem wszystko w obawie, że usunę również to czego nie powinienem. Efekt był taki, że chwasty (były na tyle wyrośnięte, że nie miałem wątpliwości, że to rośliny nieproszone) miejscami silnie się ukorzeniły i usuwając je naruszałem system korzeniowy lub zakłócałem wzrost tych, które wysiałem (fasola tyczna, marchew). Jak unikać błędów z tym zakresie?

Mam jeszcze pytanie do p.Wojtka. Nie dalej jak 1,5 temu widzieliśmy się w Sieciówce. Spotkanie dotyczyło uprawy ziół. Zachwalał Pan wtedy materiałowe "doniczki", które - o ile dobrze pamiętam - można kupić na niemieckim ebayu. Czy możę Pan udostępnić link do nich? Chyba, że są one dostępne już w Polsce w zbliżonej cenie? W takim razie proszę wskazać, gdzie można je kupić.
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Re: Ogródek na słomie

Postautor: Wojciech Górny » wtorek 02 maja 2017, 22:35

Zamiast wyrywać chwasty, wystarczy ściąć je przy ziemi, pozostawiając korzenie, a chwasty użyć na miejscu jako ściółki.

Polska : [url]https://allegro.pl/listing?string=grow%20bag&order=m&bmatch=base-relevance-floki-5-nga-hou-1-5-0419[/url]

Niemcy: http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR2.TRC1.A0.H0.Xgrow+bag.TRS0&_nkw=grow+bag&_sacat=0
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

GEOFF LAWTON – “ALL THE WORLD’S PROBLEMS CAN BE SOLVED IN A GARDEN”
Krzysiek

Postautor: Krzysiek » wtorek 02 maja 2017, 23:14

Wiedziałem, że może być prostszy sposób :) Dziękuję. Za radę i za linki.
Krzysiek

Postautor: Krzysiek » sobota 17 cze 2017, 23:55

Słyszałem przy którejś z okazji, że pomidory sadzi pan, panie Wojtku, na słomie. Jak wyniki? Ja w moim ogródku zastosowałem to pierwszy raz. Może jakieś rady? Ja usunąłem nieco słomy pod pomidora z rozsady. Miejsce to wypełniłem odrobiną ziemi, no i krzewem z rozsady. W centralną cześć płaszczyzny kostki wbiłem patyk, ok. 70 cm h żeby krzew można było do niego przywiązać. Jutro planuję posadzić fasolę i groch. Sprawdzał pan jak one radzą sobie w słomie?
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » poniedziałek 19 cze 2017, 20:38

Tak, od lat sadzę pomidory w kostkach słomy, co jest potwierdzeniem, że działa to dobrze. Sadzę rozsadę bardzo głęboko w kostce, tak głęboko, na ile łodyga pozwala. Otwór napełniam kompostem. Pomidory prowadzę na siatce plastikowej szklarniowej, takiej jak do ogórków, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Tyczki 2.5 metra wbite przez kostkę w grunt okazują się za krótkie, dlatego ich raczej nie stosuję. W przyszłości zamierzam prowadzić pomidory po sznurkach zwisających z rusztowania pionowo. Fasola i groch oczywiście w słomie urosną, ale moim zdaniem szkoda dla nich tam miejsca. Lepiej posadzić kabaczki, ogórki, papryki itp.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

GEOFF LAWTON – “ALL THE WORLD’S PROBLEMS CAN BE SOLVED IN A GARDEN”

Wróć do „Nasze projekty permakulturowe”