emy

Praktyczne sposoby do samodzielnego zastosowania

Moderatorzy: Wojciech Górny, Ben Lazar

Awatar użytkownika
lobojack

Re: emy

Postautor: lobojack » czwartek 09 lis 2017, 18:07

Pytając o EMy miałem na myśli szeroko pojęte pożyteczne mikroorganizmy - zarówno te w postaci gotowego produktu, jak i te domowej produkcji ;) Czytając nieco na ten temat w Internecie, w tym na tym forum, pomyślałem o zastosowaniu takiego preparatu - najlepiej w formie płynnej, a więc np. w formie herbatki kompostowej.

Herbatka kompostowa kojarzy mi się w pierwszej kolejności z metodą Bokashi. Zacząłem się zastanawiać na zakupem/zrobieniem wiaderek i zakupem preparatu. Przekopuję teraz trochę Internet, ale jak na razie większość znajdywanych artykułów na temat kompostowania Bokashi czy EM™ jest albo formą promocji tych produktów, albo suchym opisem metody. Nieliczne opinie użytkowników są jednak różne. Sprawdzę jeszcze strony anglojęzyczne.

Główny składnik sprzedawanego preparatu to faktycznie Lactobacillus. Już teraz wiem, czemu niektórzy rolnicy czy ogrodnicy spryskują rośliny rozcieńczonym mlekiem 8-)

Dzięki za przypomnienie o herbatce napowietrzanej. Zapach mojego kompostu daje nadzieję, że herbatka może się udać. Zastanawiam się tylko, jak mocno trzeba napowietrzać zbiornik - to ma być strumień bąbelków jak w jacuzzi, czy raczej jak w domowym akwarium? :D
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » czwartek 09 lis 2017, 18:27

Pożyteczne mikroorganizmy mają swoje własne nazwy, EM to termin wyłącznie handlowy.

Herbatka kompostowa powinna być sporządzana z kompostu wytworzonego w warunkach tlenowych, najlepiej metodą Berkley. Kompostowanie Bokashi daje przewagę organizmów beztlenowych. Jest doskonałe w zagospodarowywaniu odpadów tam, gdzie jest ich relatywnie mało i nie można kompostować tlenowo.
Odciek (płyn) z Bokashi oraz materiał z wiadra po skompostowaniu są dobrymi nawozami. Do przywrócenia w glebie właściwej flory bakteryjnej to się jednak moim zdaniem nie nadaje.

W sporządzaniu herbatki kompostowej przepływ powietrza na sekundę powinien być równy objętości zbiornika, czyli dla wiadra o pojemności 20 litrów przepływ powietrza powinien wynosić 20 litrów / sekundę i tak też należy dobierać pompki i kamienie napowietrzające. W małej skali pompki i kamienie akwarystyczne dają radę.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
GEOFF LAWTON – “ALL THE WORLD’S PROBLEMS CAN BE SOLVED IN A GARDEN”
poloxy

Postautor: poloxy » czwartek 09 lis 2017, 19:28

Skoro lepsze są żyjątka tlenowe czemu sprzedają nam same beztlenowe pod postacie EM?
Wojtku,
Z Twojej wypowiedzi wynika ze już lepszy jest biohumus który jest w sprzedaży niz EM Pana Higa ?

pompka 20l /s ? wydaj sie to bardzo duzo te do akwarium chyba nie sa az tak mocne wode z akwarium by wyrzuciło :P.
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » czwartek 09 lis 2017, 21:40

poloxy pisze:
czwartek 09 lis 2017, 19:28
Skoro lepsze są żyjątka tlenowe czemu sprzedają nam same beztlenowe pod postacie EM?
Tlenowe nie przeżyłyby w opakowaniu bez tlenu.
Wojtku,
Z Twojej wypowiedzi wynika ze już lepszy jest biohumus który jest w sprzedaży niz EM Pana Higa ?
Nic takiego nie powiedziałem, powiedziałem, że lepsze są mikroorganizmy z własnego kompostu.
pompka 20l /s ? wydaj sie to bardzo duzo te do akwarium chyba nie sa az tak mocne wode z akwarium by wyrzuciło :P.
Sorry, na minutę!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
poloxy

Postautor: poloxy » czwartek 09 lis 2017, 21:45

Wojtku,

Nic takiego nie powiedziałem, powiedziałem, że lepsze są mikroorganizmy z własnego kompostu.
no to w takim razie pytanie czy biohumus lepszy jest od emow :) jesli chodzi o żyjątka
Awatar użytkownika
lobojack

Postautor: lobojack » piątek 10 lis 2017, 09:57

Ja odbieram namnażanie mikroorganizmów z własnego kompostu (a więc pochodzących z tego miejsca, gdzie potem trafią po namnożeniu) jako sposób bardziej naturalny niż z kupionego preparatu.
Co do preparatów biohumusowych (np. firmy Agrecol) to zastanawiam się, czy mikroorganizmy tam zawarte można namnożyć przy użyciu melasy. :roll:
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » piątek 10 lis 2017, 11:07

Nie mam pojęcia czy biohumus jest lepszy od EM pod katem mikroorganizmów, aby to stwierdzić, trzeba by obejrzeć próbki pod mikroskopem, oznaczyć i policzyć mikroorganizmy.

Oczywiście że można namnażać mikroorganizmy pochodzące z dowolnego źródła, tylko po co akurat z kupnych preparatów? Ja idę w odwrotnym kierunku - czasami pobieram próbkę gleby z jak "najdzikszego" lasu czy też z żyznej nadrzecznej łąki i ich używam jako podstawy do namnażania mikroorganizmów. Tym sposobem namnażam bakterie przystosowane do życia w mojej okolicy.
poloxy

Postautor: poloxy » piątek 10 lis 2017, 20:04

co jeśli w ziemi zawieruszą się pasożyty zarazy itp a my z tej ziemi zrobimy herbatkę kompostową ?
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » poniedziałek 13 lis 2017, 08:37

Jeśli kompostowano poprawnie (na gorąco) to ryzyko jest bardzo nikłe. Dodatkowo, zawsze w przyrodzie występuje różnorodność organizmów "dobrych" i "złych", cała sztuka to sprawić, aby przeważały te pierwsze.

Wróć do „Techniki permakulturowe”