Kompostowanie

Praktyczne sposoby do samodzielnego zastosowania

Moderatorzy: Wojciech Górny, Ben Lazar

Awatar użytkownika
lobojack

Kompostowanie

Postautor: lobojack » wtorek 17 paź 2017, 16:33

Mam zamiar przyłożyć się w przyszłym sezonie do zachowania odpowiednich proporcji azot-węgiel w kompoście. U mnie obecnie trafiają na pryzmę głównie źródła azotu (resztki domowe, skoszona trawa). Jakie źródła węgla polecacie? Na pierwszą myśl przychodzą mi słoma, trociny, rozdrobniona tektura.
Awatar użytkownika
Permisie
Administrator

Re: Kompostowanie

Postautor: Permisie » wtorek 17 paź 2017, 17:59

Suche jesienne liście, papier z niszczarek, suche siano, zrębki, gazety, igliwie ... dużo tego dookoła ... :)
Awatar użytkownika
lobojack

Postautor: lobojack » piątek 24 lis 2017, 18:02

Czy korzystne będzie dodawanie do kompostu zużytych ręczników papierowych? Czasem wyciera się takim ręcznikiem rozlaną wodę czy sok, więc teoretycznie "samo dobro" ;)

Do kompostu korzystniej jest dodawać siano czy słomę jako źródło węgla? A może oba składniki są równie dobre?
Awatar użytkownika
Permisie
Administrator

Postautor: Permisie » sobota 25 lis 2017, 16:42

Wszystkie te rzeczy doskonale się kompostują, różnice tkwią w proporcji węgla do azotu. Ręczniki mają najmniej azotu, siano najwięcej.
Awatar użytkownika
PerKasia

Postautor: PerKasia » wtorek 28 lis 2017, 21:13

Mam pytanie dotyczące kompostownika i kompostowania. Mam stary kompostownik założony przez dziadka, czyli wydzielony, zbity z desek kwadrat mniej więcej 1,5/1,5 bez dna i przykrycia. Założyłam go na nowo w lipcu. Od tamtej pory wrzucam do niego resztki warzyw kuchennych (głownie obierki z ziemniaków, marchewki i itp), skorupki po ugotowanych jajkach, fusy z kawy do tego liście z drzew które rosną w okolicy plus rozdrobnione rośliny okrywowe, które rosną na całej działce i trawę. Przegrabiam go co tydzień, mieszam też trochę z ziemią piaskiem( gleba jest tm piaszczysta), dodałam tez kurzego nawozu. Wszystko ma już formę ziemistą, czyli dobrze się rozkłada. Mam pytanie, czy nadal można dorzucać te resztki kuchenne ( mam na myśli porę roku) i czym go przykryć bo dowiedziałam się, że nie powinien na to padać deszcz.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. :)
Awatar użytkownika
Permisie
Administrator

Postautor: Permisie » czwartek 30 lis 2017, 10:49

Tak, można dodawać, ale jest jednak ryzyko brzydkiego zapachu wiosną, gdy wszystko odmarznie. Ja mam tak zlokalizowane kompostowniki, że mi to nie przeszkadza i dodaję, a na wiosnę dżdżownice mają pełno jedzenia.
Kompostownik powinien być przykryty z góry, ale mieć wentylację po bokach. Chodzi o to, aby deszcze nie wymywały skłądników odżywczych z kompostu i aby nadmiar wody nie doprowadził do gnicia.
Awatar użytkownika
PerKasia

Postautor: PerKasia » czwartek 30 lis 2017, 21:56

Ok, to poprostu go przykryję. Dziękuję za odp.
Awatar użytkownika
lobojack

Postautor: lobojack » piątek 01 gru 2017, 18:55

Ja dorzucam do kompostownika na działce przez cały rok - szkoda mi nie korzystać z tych resztek, nie ma zatem innej rady. Działkowicze-sąsiedzi rzadko pojawiają się wczesną wiosną, więc nie psuję nikomu humoru zapachem ;) Kiedy zima się kończy, wracam do przerzucania pryzmy.

Kompostownik przykrywam plandeką z marketu.

Wróć do „Techniki permakulturowe”