Ściółka

Praktyczne sposoby do samodzielnego zastosowania

Moderatorzy: Wojciech Górny, Ben Lazar

Regulamin forum
Awatar użytkownika
Permisie
Administrator

Re: Ściółka

Postautor: Permisie » poniedziałek 13 sie 2018, 15:59

Bardzo wiele osób ma trudności z siewem na grządkach wyściółkowanych zrębkami, szczególnie gdy trzeba wysiać rośliny o drobnych nasionach.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że na glebach bardzo słabych ogród ściółkowany zrębkami wymaga większych dodatków kompostu lub innych źródeł azotu niż w przypadku ściółkowania słomą czy sianem.

O ile siano i słoma to materiały dosyć oczywiste, o tyle zrębki bywają niezwykle zróżnicowane (stopień rozdrobnienia, wiek, gatunki z których je zrobiono, technika użyta do zrębkowania, wilgotność, itd.) , trudniej jest więc orzec jak się sprawdzą i jakich zabiegów dodatkowych mogą ewentualnie wymagać.

Pomimo tych trudności, zrębki są doskonałym materiałem ;)
Norbitka

Postautor: Norbitka » wtorek 14 sie 2018, 01:26

Ja w tym roku wszystko , co nie miałam wyściółkowane korą, wysypałam zrębkami. Zanim go rozsypałam, rozrzuciłam granulowany obornik. Jak na razie jestem zadowolona. To pierwszy sezon więc zobaczymy co będzie dalej.

Kupiłam sobie rębaczek, wiec z wycinek będę rozdrabniać materiał i dosypywać ubytki.
poloxy

Postautor: poloxy » środa 15 sie 2018, 12:28

czy ściółkowanie korą warzywniaka to bardzo zły pomysł?

może wymieszać ją z wapnem ?
Awatar użytkownika
Permisie
Administrator

Postautor: Permisie » środa 15 sie 2018, 14:12

Moim zdaniem żaden z tych pomysłów nie jest dobry. Korę należy przekompostować z dodatkiem materiałów bogatych w azot, a dopiero potem użyć w warzywniaku.

Wróć do „Techniki permakulturowe”