Ziemniaki

Praktyczne sposoby do samodzielnego zastosowania

Moderatorzy: Wojciech Górny, Ben Lazar

Regulamin forum
Tavs

Ziemniaki

Postautor: Tavs » niedziela 20 gru 2015, 19:01

Czy ktoś zna inny niż konwencjonalny sposób uprawy ziemniaków.Chodzi mi o ilość kilku ton więc wszystkie "ogródkowe" metody odpadają.
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Re: Ziemniaki

Postautor: Wojciech Górny » poniedziałek 21 gru 2015, 09:06

Ja ziemniaki uprawiam tak, że po prostu umieszczam je pod grubą warstwą zrębki. Dzień zbioru jest dniem sadzenia - najładniejsze sadzę ponownie. Czyli tak naprawdę odwiedzam ziemniaki raz w roku.

Ruth Stout uprawiała ziemniaki kładąc je po prostu na glebie, pod grubą warstwą siana, Bill Mollison uprawiał ziemniaki na betonowym podjeździe garażu, pod grubą warstwą słomy.

Można uprawiać w kostkach słomy czy workach, ale to skala ogródkowa.

W permakulturze istnieje pojęcie "ogrodu upraw głównych", czyli tych, które mają zapewnić nam kalorie, więc siłą rzeczy jest to produkcja idąca w setki kilogramów lub w tony. W takich ogrodach hoduje się ziemniaki w rzędach na grządkach permakulturowych w towarzystwie rzędów innych roślin, aby uniknąć monokultury.

Poza tym, ile ma być tych ziemniaków? Średnie plony z hektara w rolnictwie tradycyjnym to około 20 (Polska) - 40 (Holandia) ton z hektara.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

GEOFF LAWTON – “ALL THE WORLD’S PROBLEMS CAN BE SOLVED IN A GARDEN”
Tavs

Postautor: Tavs » środa 23 gru 2015, 19:59

Dzięki za podpowiedzi.

Jakiej powierzchni więc potrzebuje,żeby zebrać ok 3 ton? Wiem ,że to zależy od wielu czynników ale jeśli będę miał więcej to też się nie zmarnują.

W żadnej z tych metod nie obsypuje się ziemniaków tak jak w tradycyjnej uprawie? Nie przemarzają jeśli się je zostawi na zimę?
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » czwartek 24 gru 2015, 10:50

Nie jest to takie proste aby odpowiedzieć w krótkim poście, bo każda metoda jest inna.

Generalnie jest tak, że jaką metodę by się nie stosowało, jeśli "obsypuje się" (czyli dokłada warstw słomy, zrębki, itp.) w miarę wzrostu roślin, plony są wyższe.

Co do powierzchni - im bardziej intensywna metoda, tym plony większe. Największe w przeliczeniu na m2 będą z uprawy w workach lub pojemnikach, tzw. wieżach ziemniaczanych, najniższe na "tradycyjnym" polu, ale z takim najmniej pracy. Myślę, że przy takich metodach minimum to jakieś 1500 m2.

Co do przemarzania, wiem tylko tyle, że u mnie pod zrębką przez ostatnie 3 zimy nie przemarzły, w jednym roku zmarzły już po wykiełkowaniu (przymrozek w pierwszych dniach maja) ale potem odbiły.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tavs

Postautor: Tavs » sobota 26 gru 2015, 14:41

Jak gruba powinna być warstwa zrębków?

W tym roku w maju(trochę późno) powciskałem ziemniaki w gnijące bele słomy. W październiku łęty były jeszcze zielone.Zobaczę co będzie z tego na wiosnę jeśli dziki nie zjadły :)
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » niedziela 27 gru 2015, 09:33

To zależy od gleby, im słabsza gleba, tym grubsza warstwa, ale nie mniej niż 10 cm. Ja u siebie dawałem nawet i 30 cm na jesieni, 1/3 znikała do wiosny.

OAlchemikO

Postautor: OAlchemikO » piątek 08 lip 2016, 20:19

Wojciechu, a można wiedzieć jaki jest koszt pokrycia metra kwadratowego zrębkami, tak za pierwszym razem?
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » piątek 08 lip 2016, 20:52

Bardzo często żaden - trzeba tylko znaleźć firmę, która chce się zrębek pozbyć. Bardzo łatwo o to w miastach - są firmy zieleni miejskiej, chirurdzy drzew, osoby, które ścinają drzewa na działce i chcą się pozbyć pozostałości po wycince. Jeśli ma się swoje źródło gałęzi, można kupić lub wypożyczyć rębak. Jeśli nie ma się nic, to można polować na oferty "oddam za darmo" na gumtree lub olx. No a jeśli już absolutnie nie ma wyjścia, i chce się kupić zrębki, to cena nie powinna przekraczać 60 zł za metr sześcienny, czyli za tą kwotę mozna pokryć 10 m2 warstwą 10 cm, lub 3 m2 warstwą ponad 30 cm.

lachupakabra

Postautor: lachupakabra » sobota 16 lip 2016, 16:29

Dzień dobry, jestem tu nowy, przywiało mnie tu dzięki filmom "back to eden" na YT.

Jeżeli pozwolicie podepnę się pod temat, ja z kolei chcę przeznaczyć kilka m2 miejsca na próbne ziemniaki tą metodą. Aktualnie na tej ziemi jest ściółka naturalna z małych drzewek i krzewów, czasami rosną tam grzyby.

Wedle tej metody (zdaje się, że Pan jej używa Panie Wojciechu Górny?) powinienem położyć najpierw gazety lub kartony - czy dotyczy to również takiej ściółki, czy tu można kompost bezpośrednio na ściółkę, na to zrębki i... gdzie wsadzić ziemniaka? pod zrębki na kompost? Kiedy go wsadzić? na jesień, na wiosnę? Czy mogę już teraz przygotować miejsce kompostem i zrębkami i czekać na odpowiedni moment aby zasadzić ziemniaka? Przy okazji, czy polewanie gnojówką z pokrzyw może zastąpić warstwę kompostu? Czy zbyt szybko się wchłonie/ulotni?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » niedziela 17 lip 2016, 20:42

Dobry wieczór, witam na forum Permisie :)

Dużo pytań, usystematyzujmy więc:

- karton lub gazety mają dwa zadania, główne i pomocnicze. Główne to powstrzymać rozwój chwastów, pomocnicze ograniczać parowanie. Jeśli warstwa ściółki jest wystarczająco gruba, można z kartonów zrezygnować

- czy "ściółka z naturalnych drzew i krzewów" oznacza, że te drzewa i krzewy ścięto, rozdrobniono na zrębki i tym przysypano glebę bez odchwaszczania? Jeśli tak, to grubość tej warstwy musi mieć minimum 12-15 cm aby chwasty się nie przebiły (dla niektórych to za mało, ale na razie nie ma się co tym martwić)

- ziemniaki w takich warunkach zawsze sadzi się dokopując się przez ściółkę do powierzchni gleby, kładąc na niej ziemniak i przysypując ponownie zrębkami

- kompost lepiej zachować na dodatek do dołków w które się sadzi

- radziłbym (o ile ściółka jest świeża) poczekać z sadzeniem do wiosny

- w przypadku ziemniaków zwykle nie ma sensu polewać gnojówką z pokrzyw, z reguły zrębki dostarczają wszystkiego, czego ziemniaki potrzebują (deszcz i woda z podlewania przepływając przez zrębki tworzy gnojówkę) . Podlewanie takie można zastosować jeśli widać jakies objawy niedoborów składników odżywczych (lub dla roślin bardziej wymagających niż ziemniaki).

Wróć do „Techniki permakulturowe”