Gildie roślinne

Praktyczne sposoby do samodzielnego zastosowania

Moderatorzy: Wojciech Górny, Ben Lazar

Regulamin forum
Awatar użytkownika
lobojack

Gildie roślinne

Postautor: lobojack » środa 27 wrz 2017, 14:08

Mamy już jesień i przymierzam się do zagospodarowania ziemi pod jabłonią poprzez zrobienie gildii roślinnej. Po lekturze kilku artykułów (np. http://permakultura.net/2010/07/30/permakultura-i-lesne-ogrody-cz-10-gildie-roslinne-i/) stwierdziłem, że mając już wyrośniętą jabłoń przejdę do tematu krzewów, a potem będę uzupełniał mniejsze rośliny (najniższe piętro zajmą zapewne koniczyna i poziomki). Zastanawiam się, czy do gildii, w której główną (centralną) rośliną jest jabłoń, można dosadzić kilka krzewów borówki amerykańskiej? Borówki lubią niskie pH gleby (3,5 - 5), natomiast jabłoń tylko lekko kwaśne (6,2 - 6,7). Mogę borówkom przygotować kawałek podłoża na obrzeżu korony jabłoni, ale nie jestem pewien, czy to nie będzie negatywnie wpływać na drzewo. :roll:
Awatar użytkownika
Permisie
Administrator

Re: Gildie roślinne

Postautor: Permisie » środa 27 wrz 2017, 18:37

Drzewo sobie da radę, przecież ma wybór gdzie prowadzić korzenie. Kluczem jest dosyć gruba warstwa ściółki.
Awatar użytkownika
lobojack

Postautor: lobojack » poniedziałek 30 paź 2017, 14:53

Czy posadzenie krzewów jagody kamczackiej koło (odległość około 1,5 m) dużego krzewu aronii będzie błędem? Jagody miałyby zapewnione światło, natomiast obawiam się o zbytnią rywalizację roślin o wodę i składniki odżywcze, bo aronia korzeni się dosyć płytko, a jagody kamczackie chyba podobnie (choć tu znajdywałem sprzeczne informacje).
Awatar użytkownika
Permisie
Administrator

Postautor: Permisie » poniedziałek 30 paź 2017, 15:35

Sadzić i się nie przejmowac - jeśli nie będzie rosnąć optymalnie, dosadzać rośliny wspomagające, grubiej ściółkować, itp. Jagody kamczackie są niezwykle wytrzymałe i mało wymagające.

Wróć do „Techniki permakulturowe”