Jak przesadzać drzewa?

Wszystko o roślinach, ich uprawie i zastosowaniach

Moderatorzy: Wojciech Górny, Ben Lazar

Regulamin forum
Awatar użytkownika
pan na Łopacie

Jak przesadzać drzewa?

Postautor: pan na Łopacie » sobota 21 sty 2017, 18:04

Hej!

W siedlisku jest kilka drzew które z różnych względów powinny zniknąć, Nie chciał bym ich po prostu wycinać. Lepiej by rosły w innym miejscu.

Jako kierowca ogrodnik amator wiem oczywiście o tych wspaniałych ciężaówkach-przesadzarkach, na wynajęcie których mnie nie stać.

Może jakieś sposoby z użyciem koparki sąsiada?
Awatar użytkownika
Permisie
Administrator

Re: Jak przesadzać drzewa?

Postautor: Permisie » sobota 21 sty 2017, 22:31

Jak stare są drzewa? Jaka jest średnica pnia na wysokości umownej piersi (130-140 cm nad ziemią)? Jakie to gatunki?
Awatar użytkownika
pan na Łopacie

Postautor: pan na Łopacie » sobota 21 sty 2017, 23:06

inwentaryzacji jeszcze nie robiłem. Drzewa owocowe, wiśnie, śliwy, jakieś 20cm w obwodzie i wysoki iglak chyba tuja ok 3m wysokości
Awatar użytkownika
Permisie
Administrator

Postautor: Permisie » niedziela 22 sty 2017, 09:26

Można spróbować przesadzić, nie są to jakieś giganty.

Podstawowa zasada, która zwiększa szansę na przyjęcie się drzewa w nowym miejscu - na pół roku wcześniej należy przyciąć korzenie. Czyli jeśli przytniemy korzenie w marcu, przesadzamy w październiku, jeśli przytniemy w październiku, przesadzamy w marcu.

Oczywiście w przypadku drzew owocowych zawsze robimy to, gdy drzewo zrzuci liście.

Oceniamy jak daleko od pnia sięga bryła korzeniowa i wykopujemy rów wokół drzewa. Przecinamy korzenie, zasypujemy rów. Drzewo zaczyna budować nowe blisko pnia, dzięki czemu będzie mu łatwiej w nowym miejscu.

Pół roku później kopiemy kolejny rów, 20-30 cm dalej od pnia niż poprzedni. Najpierw pionowo, potem podkopujemy się pod bryłę korzeniową pod kątem 45 stopni.

Zaznaczyć stronę północną drzewa i w nowym miejscu ustawiać je tą samą stroną na północ.

Drzewo lekko unieść, owinąć bryłę korzeniową jutą lub podobną tkaniną na czas transportu. Dołek w nowym miejscu powinien mieć taką głębokość jak w starym, ale średnicę o 50-100% większą. Przed sadzeniem wypełnić nowy dołek wodą i poczekać aż wsiąknie (chyba że mamy podłoże wybitnie gliniaste, wtedy tego nie robimy). Zasypać dobrą ziemią, podlać obficie, grubo wyściółkować zrębkami, powinno się udać.
Awatar użytkownika
pan na Łopacie

Postautor: pan na Łopacie » poniedziałek 23 sty 2017, 16:27

Czasu mam zbyt mało na przygotowania.

Bardziej intryguje mnie sprawa techniczna, jak drzewo zamocowac do przewiezienia, jak i czym podnosić. Owinąć pień pasami czy załatwić jakiś wielki wór...

[img]http://i67.tinypic.com/21o51d.jpg[/img]
Awatar użytkownika
Permisie
Administrator

Postautor: Permisie » poniedziałek 23 sty 2017, 19:40

Zamocować u nasady i unieść na pasach, wsadzić w tzw. big bag, jeśli już tak się spieszy ...

[img]http://img.directindustry.com/images_di/photo-g/40766-2625263.jpg[/img]
Awatar użytkownika
pan na Łopacie

Postautor: pan na Łopacie » poniedziałek 23 sty 2017, 20:35

Dziękuje

Wróć do „Rośliny”