Drewniany Dom , Wilgoć dziurawy grun + Piec ceraminczny

Domy ze słomy, gliny i piasku oraz tematy pokrewne

Moderator: Wojciech Górny

Tom

Drewniany Dom , Wilgoć dziurawy grun + Piec ceraminczny

Postautor: Tom » czwartek 14 wrz 2017, 07:45

cześć

Poruszę kilka kwesti i kilka pytań.
Stary dom drewniany w którym po zalaniu w pewnym miejscach deski podłogowe drewniane odchodzą. Pod deską są duże bale podtrzymujące a tak to powietrze, dużo przestrzeni oraz grunt.
Nie da się ukryć że odkąd w zasadzie same zerwało się cześć desek od razu zaczęł unosić się w powietrzu zapach grzybów. Trochę takiego lasu.
Na ścianach pleśni nie widzę. Ale trochę nie o tym. Wilgoć itp it. Pomyślałem że to dobry czas na spróbowanie permakulturowe budownica. A przynajmnien zrobienie przymiarek. Zrobienie "tymczasowego rozwiązania. Prócz tego jest duży piec ceraminczy 2mx0,5m. Mam zamiar sprawdzić jak w takich warunkach przy grzaniu samym piecem byłoby "mieszkać". Powiem jeszcze tyle że w zimię jest w pomieszczeniu jest chłodniej niż na zewnątrz. Wilgoć robie swoje... Moje pytania.

1. Czy aktualną dziurę w podłodzę czymś zapełnić np tak cześciowo? Może zerwać większą cześć aby powoli "uwolnić mikroklimat z podłogi" ?
Pomyślałem o tym aby dziury , wolną przestrzeń zapełnić jakimiś kamieniami ? Raczej na pewno nie zaszkodą. A mogą tylko pomóc ? Czy dobrze myślę. Co jeszcze można zrobić ? Jakieś gliane sklepienie ?. A może Piec rakietowy ?

2. Piec ceramiczny. Czy sa jaieś patenty aby efektywniej grzać w takim piecu (nie grzałem do tej pory bo nie mieszkałem). Mam tu na myśli za równo same "techniki grzenia" jak i jakieś patetnty które zatrzymywało by ciepło ? Sam piec nie rozprowadza nic po rurach, nie ma centralnego ogrzewania stąd też mój pomysł z piecem rakietowym np.
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Re: Drewniany Dom , Wilgoć dziurawy grun + Piec ceraminczny

Postautor: Wojciech Górny » czwartek 14 wrz 2017, 16:53

Ja bym nie napełniał niczym tej przestrzeni, mam u siebie 60 cm pustki pod deskami podłogi, z wylotem wentylacyjnym na zewnątrz, dzięki temu nie gromadzi mi się w domku radon. Ważne, aby ta przestrzeń była absolutnie sucha, jeśli była zalana, to być może wymaga wymiany części podłoża - zależy jak brudna była woda, którą to zalano.

Trzeba spytać zduna, czy ten piec da się przerobić na efektywniejsze spalanie. Ja mam piec typu Kuzniecowa, daje radę w największe mrozy.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
GEOFF LAWTON – “ALL THE WORLD’S PROBLEMS CAN BE SOLVED IN A GARDEN”
Tom

Postautor: Tom » czwartek 14 wrz 2017, 21:13

Wojciech Górny pisze:
czwartek 14 wrz 2017, 16:53
Ja bym nie napełniał niczym tej przestrzeni, mam u siebie 60 cm pustki pod deskami podłogi, z wylotem wentylacyjnym na zewnątrz, dzięki temu nie gromadzi mi się w domku radon. Ważne, aby ta przestrzeń była absolutnie sucha, jeśli była zalana, to być może wymaga wymiany części podłoża - zależy jak brudna była woda, którą to zalano.

Trzeba spytać zduna, czy ten piec da się przerobić na efektywniejsze spalanie. Ja mam piec typu Kuzniecowa, daje radę w największe mrozy.

Ok dzięki za info. Zalanie było 10 lat temu. Teraz jest raczej sucho natomiast deski miejscowo zapaadają się szczególnie przy jednej scianie zewnetrznej i przy oknach od rzeki. Tak gdybym mocniej stanał to się łamie. Więc pytanie. Zrywać to od razu ? Tylko że wówczas ciągnie wilgoć z tej gleby czy nie ?
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » sobota 16 wrz 2017, 07:59

W budownictwie nie ma "raczej". Musi być "na pewno" a do tego służą pomiary. Każdą zgniliznę usuwa się natychmiast, nie czekając i wymienia na nowy materiał. Jeśli jest pod spodem wilgoć, najpierw osuszyć, potem kłaść nowe.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
GEOFF LAWTON – “ALL THE WORLD’S PROBLEMS CAN BE SOLVED IN A GARDEN”

Wróć do „Budownictwo Naturalne”