Rośliny w pomieszczeniu, podłoga z gruntu i desek (dziurawych)

Domy ze słomy, gliny i piasku oraz tematy pokrewne

Moderator: Wojciech Górny

Tom

Rośliny w pomieszczeniu, podłoga z gruntu i desek (dziurawych)

Postautor: Tom » wtorek 03 paź 2017, 12:59

Jakie rośliny spokojnie mogą rosnąć w gruncie w pomieszczeniu. Może pytanie brzmi dziwnie i śmiesznie ;) ale mam zamiar posadzić rośliny/roślinę/drzewo/ am gdzie jest dziura w podłodze. Są deski a pod nią tylko grunt.

Co ma prawo rosnąć ze słabym dostępem światła (okna na północ)
Myślałem nad Sansewerią np dla oczyszczania powietrza. Czy to ma prawo racji bytu? Jakie są przeciwskazania ewewntualnie ? Dot tego zamierzam dać kamienie , w późniejszym czasie może izolację z gliny w niektórych miejscach itp
Awatar użytkownika
Permisie
Administrator

Re: Rośliny w pomieszczeniu, podłoga z gruntu i desek (dziurawych)

Postautor: Permisie » wtorek 03 paź 2017, 21:32

Rośliny wymagają wody, trzeba więc będzie podlewać. Jeśli się nie ograniczy przestrzeni wokół rośliny, woda będzie wsiąkać w grunt wgłąb i na boki.
Korzenie będą się rozprzestrzeniać w gruncie. Z tych przyczyn ograniczyłbym jednak przestrzeń wokół bryły korzeniowej.
Co posadzić, to już rzecz drugorzędna, może być wężownica (Sansewieria), byle nie miała zbyt mokro i zimno.
Tom

Postautor: Tom » czwartek 05 paź 2017, 14:23

Dzięki za odpowiedź.

Powiedz proszę czym ograniczyć przestrzeń wokół rośliny. Pomyslałem żeby otoczyć ją maksymalnie kamieniami ? czy to dobry pomysł ?

Tak wgle jeśli ziemia pod podłogą jest wilgotna to chyba dobrze i dla mnie i dla roślin? Raz ja będe miał bardziej sucho , dwa rośliny trzeba będzie mniej podlewać.
Wiem że może to jest śmieszne -;) ale traktuje to trochę w ramach takiego eksperymentu. Ciekaw jestem co z tego wszystkiego wyjdzie. A gdyby tak zrobić tam taki mini ogród w środku :D

muł po powodzi 10 lat temu od rzeki naniosł zapewne różnych "minerałów" , mogłoby być ciekawie.
pytanie jakie rosliny wgole wchodzą w grę. Czy iglaki są dobre ? Z reguły nie wymagają wiele światła. Dają fajny zdrowy zapach i oczyszczą przy okazji powietrzę. Do tego lubią wilgoć. Czy to w zasadzie nie jest idealny wybór ?:-)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » piątek 06 paź 2017, 14:42

Jak już Ci pisałem, wewnątrz budynku mieszkalnego, podłoże pod podłogą nie ma prawa być wilgotne. Jeśli jest takie, dom zamienia się w siedlisko chorobotwórczego grzyba i pleśni.

Owszem, są takie rozwiązania, że nawet drzewa rosną w środku (na przykład w lobby biurowców lub holach centrów handlowych) ale zawsze wtedy przestrzeń w której znajduje się bryła korzeniowa jest całkowicie odizolowana od reszty podłoża - zwykle murem z izolacją.

Gdy sie chce miec mini ogród w środku, to sie dobudowuje oranżerię, najlepiej do południowej ściany domu.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
GEOFF LAWTON – “ALL THE WORLD’S PROBLEMS CAN BE SOLVED IN A GARDEN”

Wróć do „Budownictwo Naturalne”