Ogród leśny dla amatora :)

Jeśli nie chcesz się rejestrować, a chciałbyś o coś spytać, to właśnie w tym dziale

Moderatorzy: Wojciech Górny, Ben Lazar

Regulamin forum
Tom

Ogród leśny dla amatora :)

Postautor: Tom » piątek 10 mar 2017, 09:26

Dzień dobry wszystkim. Zainspirowany tematem permakultury planuję na działce wielkości około 20 - 40 arów zrobić mini ogród. Mam dużo pytań i wątpliwośći na co szczególnie zwrócić uwagę! Na początek informacje co już jest jak jest gdzie jest itp.

Miejsce to [u]południowa Polska w dolinie Popradu[/u], Od południowej strony jest ściana z lasem iglastym, ogólnie okolice uzdrowiskowe. Z drugiej strony domki , rzeka itp.

Do tej pory uprawiane były rzędami przez obcą osobę ziemniaki ( nawóz itp itd). Można powiedzieć że dzięki temu ziemia jest "przygotowana dla mnie" Ale czy na pewno ? Zwracam się z prośbą o informację jakies są plusy i minusy takiej sytuacji.

Do niewątpliwych plusów jest to że że wzdłuż miejsca jest mini rzeczka, taki potoczek od wielu lat. I teraz pytania.

- Na co zwrócić uwagę przy umiejscowieniu odpowiednich drzew iglastych oraz owocowych (bo takie planuję na początek). Mam już zamówionych świerki jodły - z której strony jes posadzić ? Czy lepiej po prostu rozrzucić je wszędzie bo przecież "natura" "las" "dziko" itp :) Czy lepiej zrobić jedną grupkę zaraz pod lasem tam gdzie będzie najdłużej cień ?

Moje idea jest taka aby ogólnie drzewa iglaste posadzić od strony Wschód - Połnoc oraz Południe (bo niestety i tak słonka tam mało przez wzgórze. Zmieszać je z drzewami liściastymi , co się nawinie/zamówi :)

A tak jakby w środku zrobić takie zakole z osłoniętą bardziej przestrzenią w której będe rozmaite drzewka owocowe, krzaki z witaminkami :) , jakieś warzywa itp itd.

Czy są jakieś rzeczy których powinieniem unikać ? A może jakieś rośliny ? A może jakieś typowe błędy dla amatora ogrodnika początkującego totalnie a do tego chcącego od razy mieć permakulturę samowystarczalną :) , uprzedzając pytania , tak różnie jest z czasem jaki mogę przeznaczyć na to jednak jeśli tak jak doczytałem na początku JEST DUŻO pracy to co dokładnie ten nakład pracy oznacza ? Tzn co mam konkretnie robić prócz sadzenia sadzonek misz masz ? ;)

A może ktoś [u]wczuje się w klimat miejsca oraz warunków[/u] i zaproponuję jakieś rośliny na których warto się skupić w takich warunkach ?

Pozdrawiam i [u]dziękuje z góry za wszelką pomoc oraz Waszą wiedzie i doświadczenie[/u] i przepraszam za chaos w tekście :) !!
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Re: Ogród leśny dla amatora :)

Postautor: Wojciech Górny » niedziela 12 mar 2017, 08:06

Witaj na forum :)

Jedna z podstawowych zasad projektowania, o ile ma to być permakultura, jest taka, że każdy element dodawany do systemu dodajemy świadomie i ma on pełnic określone funkcje, a nie jest to przypadkowy misz-masz. Zanim jednak doda się cokolwiek, trzeba przynajmniej zaplanować wodę na działce (jak naturalnie płynie i jak z tego skorzystać), drogi i ścieżki (najlepiej po liniach konturowych) oraz struktury (budynki, ogrodzenia itp.). Trzeba również zbadać ile godzin słońca jest na działce w poszczególnych miejscach i do tego dopasować plan ogrodu.

Ogród leśny to nie jest misz-masz, jest to celowe łączenie roślin w grupy tak, aby się wzajemnie wspomagały. Sadząc ogród leśny od początku, sadzi się bardzo dużo gatunków wspierających, a mało użytkowych. Z czasem uzytkowe się rozrastają, a wspierających ubywa. Należy planować nasadzenia kierując się docelową wielkością drzew.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

GEOFF LAWTON – “ALL THE WORLD’S PROBLEMS CAN BE SOLVED IN A GARDEN”
Tom

Postautor: Tom » niedziela 12 mar 2017, 12:08

Cześć dzięki wielkie za odpowiedź

Powiedz mi jakie gatunki są wspierające. Powiedz co na pewno warto łączyć ze sobą a czego ewentualnie unikać ? Na pewno są jakieś typowe błędy

Wiem że strasznie upraszczam sprawę ale wychodzę z założenia że teoria teorią a najlepiej człowiek uczy się po prostu w praktyce , nawet popełniając te błędy. Choć wiadomo, ponoć lepiej się uczyć na cudzych
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » niedziela 12 mar 2017, 15:01

Gatunki wspierające zależą od tego, co mają wspierać :) ale na przykladzie - chcesz powiedzmy posadzić duże drzewo owocowe. gatunkami wspierającymi będą:

1. drzewa wiążące azot z powietrza, np. robinia czy rokitnik

2. krzewy wiążące azot z powietrza np. karagana

3. rośliny pobierające minerały z głębokich warstw gleby np. żywokost

4. rośliny odstraszające szkodniki np. narcyzy

5. rośliny wabiące owady zapylające np. krwawnik

6. rośliny okrywowe np. koniczyna

W każdym przypadku roślina wymieniona pełni też inne funkcje, np. koniczyna też wabi owady zapylające.

Typowe błędy:

- sadzenie roślin, które nie lubią warunków jakie mamy (np. wierzby na glebach suchych)

- sadzenie obok siebie roślin które się wzajemnie nie znoszą (np. jabłoni koło orzecha włoskiego)

- sadzenie za gęsto

- sadzenie monokultur

Przeniosę ten wpis do działu Nasze Projekty, ok?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tom

Postautor: Tom » poniedziałek 13 mar 2017, 17:08

Ok ok :)

Ogólnie to na początek planuję wstawić sadzonki :

cyprysik lawsona cyprys

świerk pospolity

thuja TUJA brabant

Jodła kaukaska Abies Nordmanniana

sosna górska kosodrzewina pumilio

Tawuła szara Grefshiem norweska spinarea cinerea

jodła GÓRSKA abies lasiorcapa

Choina kanadyjska Tsuga canadensi

Buk pospolity zwyczajny najszybszy zywoplot

Berberys Thunberga Atropurpurea

Dereń jadalny Cornus mas

Pęcherznica kalinolistna Physocarpus opuli.

jodła KOREAŃSKA 3l koreana

świerk SREBRNY Picea Pungens kaibab

Forsycja pośrednia Northern Gold

Dziurawiec Hidcote Hypericum Hidcote

Brzoza brodawkowata Betula pendula biała

Kasztan jadalny

Kalina koralowa Viburnum opulus

Dąb czerwony szypułkowy

Miłorząb chinski

Dereń kousa odmiana chińska

Żurawina wielkoowocowa

Jałowiec łuskowaty Holger

Leszczyna wielkoowocowa

Mini kiwi Aktinidia ostrolistna Weiki Zapylacz Męs

Cytryniec chiński

Hortensja ogrodowa Baby Blue

Leszczyna pospolita Cosford

Dereń jadalny Golden Glory

Morwa biała

rokitnik pospolity Hergo

Ostrokrzew kolczasty Argentea Marginata

Leszczyna wielkoowocowa Pszczyński Czerwony

Stewia

leszczyna Red Majestic

Jagody GOJI Korean Big

miłorząb dwuklapowy Menhir

Goji Big Lifeberry - Kolcowój pospolity

Z tąd biorą się pytania

1) czy wśród tych rośliń znajdują się takie które wzajemnie się nie lubią ?

2) Czy są wśród nich są takie które lepiej będzie "wymieszać" i/lub będą się wzajemnie wspierały czy może lepiej jednak każdy gatunek posadzić obok siebie.

3) Czy wsród tych rośliń istnieją takie które będą wymagać szczególnej uwagi , nawozów (a propo nawozów , dopuszczalne czy lepiej jednak unikać na maxa? )

4) Czy są jakieś rośliny które warto byłoby dodać (tak aby wspierały daną roślinę lub ogólnie całą strukturę ;)
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » poniedziałek 13 mar 2017, 22:16

Nie widzę logiki w tym wyborze roślin, żadnej myśli przewodniej. Sa tu rośliny o totalnie różnych wymaganiach co do klimatu, gleby, wody, stanowiska itd.

Nie potrafię odpowiedzieć która z którą się nie lubi, gdyż przy takiej liście możliwych jest 1521 wzajemnych interakcji dwóch gatunków z listy, a całkowita liczba interakcji pomiędzy większą liczbą gatunków naraz jest nieskończona.

Tom

Postautor: Tom » poniedziałek 13 mar 2017, 23:45

Rozumiem. Mimo wszystko dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » wtorek 14 mar 2017, 10:54

Proszę bardzo. Zanim zaczniesz działać, przemyśl to jeszcze. Pogrupuj choćby rośliny według ich wymagań. A następnie według ich funkcji. Dzięki temu unikniesz wielu rozczarowań. Jeśli miałby to rzeczywiście być ogród leśny, to koniecznie trzeba uwzględnić kategorie które wymieniłem w punktach 1-6 powyżej, a takich roślin prawie nie ma na Twojej liście.

Tom

Postautor: Tom » wtorek 14 mar 2017, 17:16

No właśnie będe musiał przeznaczyć miejsce dla tych roślin które podałeś ? Czy te rośliny wspierające powinny być w odpowiednich miejscach czy raczej rozrzucić je równomiernie ? Dużo tych roślin ? Tak mniej więcej ile na 10m2 ? Aha zamówić sadzonki tych rośliń czy samemu zaszczepić na spokojnie ?

Wiem że to nie jest matematyka ale pytam tak orientacyjnie, na oko

I jakie rośłiny wspierające jeszcze polecić ?

Zdecydowałem się na dużo drzew ponieważ korzenie pomagają utrzymać ważne CO2 w glebie , mam rację ?
Tom

Postautor: Tom » środa 15 mar 2017, 08:50

I mam jeszcze jedno pytanko

Planuję zrobić kilka takich mały pagórków od strony zachodnio - połnocnej skierowane w kierunku wschodu słońca i południa.

Pogórki będą mieć za zadanie chronić od wiatru ale też myślę że można by coś na nich postawić

- Czy lepiej zrobić takie Pagórki łagodne czy Bardziej takie ostre spadziste (taki trójkąt ostrokątny ?) Jeśli tak to na jaką wysokość maksymalnie je zrobić ? Jak je zrobić aby były stabilne ? Na pewno potrzebna jest ziemia ale czy wymieszać ją ze słomą np czy nie ma potrzeby ? A może dać pod to wszystko kartony ?

Wróć do „Forum dla Gości”