Ogród leśny dla amatora :)

Jeśli nie chcesz się rejestrować, a chciałbyś o coś spytać, to właśnie w tym dziale

Moderatorzy: Wojciech Górny, Ben Lazar

Regulamin forum
Tom

Re: Ogród leśny dla amatora :)

Postautor: Tom » piątek 04 sie 2017, 21:47

No coż to co mi pozostało . Kosa w ruch i tyle.. Może założę tą małą tarczę zamiast żyłki chyba precyzyjniej będę mógł ciąć.

A z tym kompostem co to co w takim razie mi pozostaje ?

I tak wgle. Nie wydaje Ci się to dziwne że aż tak dużo tych chwastów narosło ? Dokładnie obok również wyrosły ale tylko jeden gatunek a do tego jakieś 0,5 - metra niższe lub więcej. Skąd to sie bierze w takim razie.
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » piątek 04 sie 2017, 21:59

Ja się mogę jedynie domyślać, nie wiem co dokładnie robiłeś. Wygląda mi to na typową sytuację gdzie przeorano ziemię i wydobyto na światło dzienne nasiona chwastów w niej zalegające. Światło uaktywnia nasiona i one kiełkują. Jeśli Twoja działka nie była orana jakiś czas, to jest na niej większa różnorodność nasion i żyzność, więc rośnie więcej gatunków chwastów i wyższych.

Gdyby gleba była odpowiedni przygotowana, nie byłoby takiej sytuacji.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

GEOFF LAWTON – “ALL THE WORLD’S PROBLEMS CAN BE SOLVED IN A GARDEN”
Tom

Postautor: Tom » wtorek 15 sie 2017, 09:45

No widzisz tylko sęk w tym że włąsnie ziemia była cały czas uprawiana i była bardzo dobrze przygotowana. Stąd moje zaskoczenie zaistniałą sytuacją. Tym bardziej że druga część działki która była uprawiana wcześniej przez tę samą osobę (głownie ziemniaki) aż tak bardzo nie zarosła. I nie było aż takiej różnorodności. Sam już nie wiem.

Co do drzewek to wiele "znikło. M.in orzech laskowy, jagody goi , dereń , no sporo innych szczególnie małych..

Może duża część roślin to chwasty ale z drugiej strony może jednak sam je nasiałem i nie wiem po prostu że mają jakąś "funkcje" . Nie znam się na roślinach więc trudno mi je wszystkie rozpoznać.

Będzie przynajmniej ściółka.

Pytania.

- Czy chwast o bardo dużej średnicy (naprawdę gruby) niesie ze sobą jakieś korzyści?

- Czy warto zostawić pokrzywę ? Mam zamiar zrobić więcej miejsc gdzie by rosła (wyrosła w miejscu "kompostownika"..._ -)

- Czy ścięte chwasty kłaść od razu czy poczekać aż konkretnie się wysuszą i położyć grubo pod drzewami ? a może rownomiernie na całej działce rozrzucić ?
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » wtorek 15 sie 2017, 22:44

Moim zdaniem, to co robisz nie ma sensu, straty są kolosalne. Zalecam ponownie, abyś zagospodarował porządnie mały obszar, a następnie go poszerzał.

Odpowiadając na pytania:

- jaki chwast? co to znaczy gruby? Barszcz Sosnowskiego Cię może poparzyć i zabić, arcydzięgiel litwor uleczyć. Bez podstawowej wiedzy o właściwościach i wymaganiach roślin nie ma mowy o sadzeniu i uprawie czegokolwiek. Poznaj jedną roślinę dobrze, pouprawiaj ją, jak jedną opanujesz, dodaj drugą

- pokrzywa jest przydatna jako zielony nawóz oraz do sporządzania gnojówek roślinnych

- ścięte chwast kładziemy od razu równomierną warstwą po całej ściółkowanej powierzchni. Świeżo ściętymi chwastami nie wolno ściółkować grubo.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

GEOFF LAWTON – “ALL THE WORLD’S PROBLEMS CAN BE SOLVED IN A GARDEN”

Wróć do „Forum dla Gości”