Ogród leśny dla amatora :)

Jeśli nie chcesz się rejestrować, a chciałbyś o coś spytać, to właśnie w tym dziale

Moderatorzy: Wojciech Górny, Ben Lazar

Regulamin forum
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Re: Ogród leśny dla amatora :)

Postautor: Wojciech Górny » środa 15 mar 2017, 11:58

W leśnym ogrodzie początkowa liczba roślin wynosi od 4000 do 8000 na hektar. W zależności od żyzności gleb, na jedną roślinę produkcyjną przypada od 4 do 9 roślin pomocniczych.

Ogród leśny ma 7 podstawowych pięter:

1. drzewa wysokie

2. drzewa niskie

3. krzewy

4. rośliny zielne

5. rośliny okrywowe

6. rośliny korzeniowe

7. pnącza

[img]http://velacreations.com/wp-content/uploads/2015/02/Forest-Garden.jpg[/img]

Od góry do dołu tej listy, elementów na górze jest najmniej, a im dalej w dół, tym więcej (z wyjątkiem pnącz). Czyli na jedno wysokie drzewo, mogą przypadać dziesiątki roślin zielnych, bylin, okrywowych, korzeniowych.

Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie o pagórki bez zobaczenia terenu i analizy ich roli w terenie. Na pewno jednak nie należy budować stromych i z ostrymi krawędziami. Maksymalny dozwolony kąt ścian zależy od rodzaju gleby. Im bardziej sypka gleba tym mniejszy.

Ochrona od wiatru w postaci wału działa na odcinku około 15 x wysokość wału. Czyli wał wysoki na 1 metr zredukuje wiatr na odcinku do 15 metrów za wałem. Aby efekt powiększyć, wał można obsadzić roślinami.

Nie należy mieszać gleby ze słomą, słomą można ściółkować glebę.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

GEOFF LAWTON – “ALL THE WORLD’S PROBLEMS CAN BE SOLVED IN A GARDEN”
Tom

Postautor: Tom » środa 15 mar 2017, 21:55

Ok to teraz pytanie gdzie mogę sprawdzić jakie rośliny pomocnicze wypadają na daną roślinę produkcyjną. Są jakieś informacje na ten temat ? a może jakieś zależności są ważne w postaci wymagań glebowych klimatycznych itp? W skrócie jakie konkretnie te rośliny

Jak narazie to planuje zakup roślin o których wspomniałeś. Porozrzucam je wszędzie gdzie popadnie ;) oczywiście z umiarem

czyli

robinia

karagana

żywokost

narcyz

krwawnik

Co jeszcze warto mieć ?
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » czwartek 16 mar 2017, 11:53

Jest bardzo wiele źródeł, najlepszym jest ten zestaw książek, zawiera on szczegółowe tabele opisujące właściwości i wymagania poszczególnych gatunków:

http://www.edibleforestgardens.com/about_book

Jeśli chcesz zakładać ogród permakulturowy, musisz zrozumieć, że nie jest on kolekcją gatunków. Każdy gatunek który do niego trafia, trafia tam w sposób świadomy i umieszczany jest w określonym miejscu świadomie. Porozrzucanie gdzie popadnie losowo wybranych gatunków nie zadziała.

Raz jeszcze postaram się wytłumaczyć Ci o co chodzi.

Zaczynasz od własnej potrzeby - powiedzmy, że chcesz mieć świeże owoce. Po analizie gleby i klimatu decydujesz się na jabłka, bo w Twojej okolicy jabłonie dobrze rosną.

Analizujesz potrzeby jabłoni - jakie lubi stanowisko, jakie gleby, jak przygotowane, ile wody potrzebuje, jakie szkodniki mogą je atakować, jakich zapylaczy potrzebuje, czym ściółkować glebę pod jabłonią, itp.

Gdy znasz potrzeby, patrzysz jakie inne gatunki mogą te potrzeby spełnić. Wiesz że potrzebuje sąsiedztwa gatunków wiążących azot z powietrza, sprawdzasz więc jakie są uprawiane w Twojej okolicy i sprawdzasz jakie wzajemne interakcje zachodzą między nimi a jabłonią. To samo robisz dla innych potrzeb tego drzewa.

Ten sam proces powtarzasz dla każdego nowego gatunku, który chcesz wprowadzić do ogrodu. Zaczynasz od jednego zbiorowiska - tak zwanej gildii roślinnej. Jak opracujesz jedną, bierzesz się za drugą. Tak powstaje ogród leśny - najistotniejsze są wzajemne relacje między gatunkami i funkcje które one pełnią, a nie jakie to są gatunki.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tom

Postautor: Tom » piątek 17 mar 2017, 08:56

ok rozumiem , muszę w między czasie się podszkolić ;)

a z takich praktycznych rad to powiedz proszę czy w[u] moim przypadku[/u] warto:

[u]Mój przypadek[/u] = góra od południa, cień na już około godziny 15. Raczej teren uzdrowiskowy / nie daleko jest rzeka. Wcześniej ktoś inny uprawiał ziemniaki (tak więc ziemia jest całkiem "wygodna do pracy", natomiast nie wiem czy przez nawozy nie czeka mnie sporo pracy. Tak czy inaczej.

Czy warto:

- każde drzewo , i ewentualnie później krzaki obtoczyć kamieniami ? M.innymi po to aby słonko które świeci w miarę je nagrzewało i przez to rośliny będą miały cieplej ?

- Czy warto od strony Wschodu/Północy stworzyć takie ściany o wysokości 0,5m ? Myślę aby stworzyć je na całej długości tak aby była jakaś ochrona od wiatru. Nie wiem tylko czy nie jest to syzyfowa praca ponieważ nie potrzebnie się nakopie i tylko będzie to szpecić ? Masz jakieś porady jak dobrze take pagórki stworzyć ? Czy za bardzo się przejmuje ?

- Czego do kompostu NIE wrzucać ? Oczywiście mowa o organicznych rzeczach

- Czy to prawda że zdrowy węgiel drzewny mogę uzyskać nawet przy paleniu śmieći ?? wydaje mi się to dziwne, wszak nigdy śmieci nie paliłem

Pozdrawiam !

-
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » piątek 17 mar 2017, 16:04

- każde drzewo , i ewentualnie później krzaki obtoczyć kamieniami ? M.innymi po to aby słonko które świeci w miarę je nagrzewało i przez to rośliny będą miały cieplej ?

[b]To warto robić tylko dla gatunków, które mogą w naszym klimacie przemarzać, ale lepiej jest zamiast tego grubo ściółkować[/b]

- Czy warto od strony Wschodu/Północy stworzyć takie ściany o wysokości 0,5m ? Myślę aby stworzyć je na całej długości tak aby była jakaś ochrona od wiatru. Nie wiem tylko czy nie jest to syzyfowa praca ponieważ nie potrzebnie się nakopie i tylko będzie to szpecić ? Masz jakieś porady jak dobrze take pagórki stworzyć ? Czy za bardzo się przejmuje ?

[b]Osłonę od wiatru tworzy się z reguły sadząc żywopłoty. Używa się też wałów, ale o wysokości dużo wyższej niż 0,5 metra. Można też stosować materiałowe osłony od wiatru, z wikliny, bambusa, trzciny, itp. Warto je stosować tylko wtedy, gdy mamy bardzo wrażliwe na wiatr gatunki.[/b]

- Czego do kompostu NIE wrzucać ? Oczywiście mowa o organicznych rzeczach

[b]

Jeżeli pryzma kompostowa jest odpowiednio duża (od 1 m3 wzwyż) , wszystko się skompostuje. Ważne, aby proporcja węgla do azotu w pryźmie była jak 30:1[/b]

- Czy to prawda że zdrowy węgiel drzewny mogę uzyskać nawet przy paleniu śmieći ?? wydaje mi się to dziwne, wszak nigdy śmieci nie paliłem

[b]Węgiel drzewny uzyskuje się w specyficznych warunkach spalania z ograniczonym dostępem tlenu, a jego jakość zależy od użytego materiału.[/b]

Tom

Postautor: Tom » poniedziałek 20 mar 2017, 07:21

Jeśli chodzi o te wały

- mówisz że wyższe ok 1m -1,5m. Ale powiedz mi czy zrobić je z samej ziemi czy może je czymś "umocnić" aby były trwalsze. Myślę też że można zawsze coś na tym posadzić czyż nie ?

Wiem że to już nie będzie Perma ale powiedz mi czy np taka agrowłoknina była by ok do takich wałów ? a może nawet do ściołki ? W sumie czemu nie ?
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » poniedziałek 20 mar 2017, 08:55

Nigdzie nie radziłem Ci budować wałów. Napisałem jedynie, że wał aby miał jakikolwiek istotny wpływ na wiatr musi być wyższy niż 0.5m.

Jeżeli chcesz budować wały z materią organiczną w środku i sadzić na nich, zapoznaj się z hugelkulturą.

Tom

Postautor: Tom » wtorek 28 mar 2017, 13:27

Mam pytanie jak jest z odchodami ? Bo widziałem że ludzie wykorzystują je jako nawóz ? Dlaczego więc można wyczytać z drugiej strony żeby nie dawać go do kompostu ? Ponoć odchody do kilkunastu cm ziemi bardzo dobrze się rozkladają i tworzą super nawóz - więc jak to jest ? dlaczego tyle sprzeczności można znaleźć ?

Drugie pytanie o kompost to dlaczego nie dawać gotowanych warzyw do niego ?
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » wtorek 28 mar 2017, 17:01

Okay, jest tu kilka zagadnień:

- odchody zwierzęce można w większości przypadków stosować jako nawóz,

- w zależności pod jakie rośliny, albo może być użyty bezpośrednio, albo po przekompostowaniu

- odchody gdzie istnieje ryzyko przenoszenia chorób muszą być przekompostowane na gorąco

- odchody ludzkie muszą być kompostowane przez minimum rok według określonej procedury i używa się ich do nawożenia drzew głównie

- kompostować można absolutnie każdą materie organiczną, w tym gotowane warzywa, przy zachowaniu proporcji węgla do azotu jak 30:1 w kompostowanych surowcach

- internet jest pełen fałszywych informacji, zawsze warto opinie wyczytane zweryfikować

Tom

Postautor: Tom » wtorek 28 mar 2017, 17:50

Dzięki , no właśnie to jest problem żeby weryfikować info, trzeba w różnych źródłach. Ja się powoli przymierzam do lektur odpowiednich.

A powiedz mi czy kartony dobrze jest dawać pod glebę? Pzygotowywuję sobie takie małe wzniesienie przy ściance (pod winogrona docelowo) i chciałbym aby:

-po pierwsze było on stabilne ? czym je "umocnić" aby było w miarę trwałe , bo chyba sama ziemia nie wystarczy

-czy pod spód przekopanej ziemie i tego mini wzniesienia warto dać kartony ? może słomę ?

-

Wróć do „Forum dla Gości”