Ogród leśny dla amatora :)

Jeśli nie chcesz się rejestrować, a chciałbyś o coś spytać, to właśnie w tym dziale

Moderatorzy: Wojciech Górny, Ben Lazar

Regulamin forum
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Re: Ogród leśny dla amatora :)

Postautor: Wojciech Górny » środa 29 mar 2017, 16:45

Pod wzniesienie nie daje się raczej kartonów ani słomy, bo po co? Daje się je tam, gdzie jest cienka warstwa gleby, aby nie pozwolić na wzrost traw na przykład. Słomą się ściółkuje z wierzchu.

Trwałość wzniesienia uzyskuje się poprzez właściwą proporcję wysokości do szerokości. Im bardziej sypka gleba, tym górka szersza i niższa.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

GEOFF LAWTON – “ALL THE WORLD’S PROBLEMS CAN BE SOLVED IN A GARDEN”
Tom

Postautor: Tom » czwartek 30 mar 2017, 13:43

kartony po to aby ograniczyć przedostawanie się chwatów w przyszłości i ponoć cieplej mają roślinki
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » piątek 31 mar 2017, 14:51

Kartony stosuje się przy warstwie ziemi do 30 cm. Ciekawa teoria z tym "cieplej", szczególnie że po pół roku po kartonie zwykle nie ma już ani śladu.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tom

Postautor: Tom » sobota 01 kwie 2017, 10:22

A co w temacie zielonego nawozu ? Czy warto go stosować ? Ziemia jest dobrze spulchniona ale uważam że lepiej ją dobrze przygotować na lata. Czy moje rozumowanie jest ok?

Co warto zasadzić jako taki zielony nawóz? Prócz oczywistych kwesti jak nagietek , aksamitka czy krwawnik który podałeś
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » sobota 01 kwie 2017, 20:23

Tom, znasz taką powieść, albo film, Grek Zorba? Kończy on się "piękną katastrofą". Wyczuwam ryzyko, że może się to i u Ciebie zdarzyć, bo bierzesz się za poważne prace znając jakieś hasła, ale nie ich znaczenie. Musisz moim zdaniem zwolnić i robić tylko to, co wiesz dokładnie jak działa i jaki efekt będzie miało, i czemu służy.

Nagietek i aksamitki to rośliny ochronne (odstraszają szkodniki) i wabiące zapylacze.

Krwawnik to roślina wabiąca zapylacze i lecznicza.

Zielone nawozy służą do podwyższenia zawartości materii organicznej w glebie i stymulują rozwój mikroflory w glebie. Stosuje się je przed siewem zasadniczym (przedplon) lub po zbiorach (poplon).

Tom

Postautor: Tom » niedziela 02 kwie 2017, 10:43

Nie nie widziałem tego filmu , ciekawa tematyka w wolnej chwili chętnie zobaczę. No cóż szkoda że nie pomożesz :)
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » niedziela 02 kwie 2017, 17:24

Hmm, a co robię od początku tego tematu? :)

Cała rzecz w tym, że powinieneś lepiej te działania zaplanować i lepiej przygotować.

Tom

Postautor: Tom » poniedziałek 03 kwie 2017, 20:01

no powiedziałem to z lekką ironią , owszem pomagasz ale jeśli mam być szczery to bardziej mnie zniechęcasz ale cóż przyzwyczaiłem się do takiej natury ludzkiej która przecież w gruncie rzeczy ma dobre intencje a przynajmniej tak lepiej wierzyć ;/;/
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » wtorek 04 kwie 2017, 11:04

Absolutnie nie zniechęcam, tylko radzę, aby dostosować zakres prac do okoliczności, aby uniknąć niepowodzeń.

Zajmuję się projektowaniem permakulturowym, czyli świadomym i celowym umieszczaniem elementów w projekcie tak, aby wzajemnie się wspomagały. Cały czas sugeruję Ci sporządzenie szczegółowego planu, który właśnie tak podejdzie do sprawy. Z tego co piszesz, odnoszę wrażenie, że taki plan się rodzi w trakcie, a powinien powstać wcześniej. Twoje pytania dotyczą kwestii szczegółowych, a mnie tu brakuje ogółu. Może ten ogół masz opanowany, tylko o tym nie piszesz. Jeśli jednak nie, to dobrze by było nad tym popracować. Przecież jeżeli masz zamiar mieć ogród leśny, to powinien on funkcjonować jak ogród leśny, nieprawdaż? :) A żeby tak było, to trzeba spełnić kilka podstawowych warunków, o których pisałem wcześniej. No chyba że chcesz założyć park, to wtedy co innego.

Tom

Postautor: Tom » wtorek 04 kwie 2017, 20:35

No tylko widzisz tutaj chyba trochę inaczej postrzegamy permakulture chyba. Jak dla mnie świadome i celowe to jest wszystko co teraz jest robione z uprawą. Permakultura to jest różnoronodność, eksperymentowanie, pozostawienie wszystkiego naturze . Jest to jak najmniej pracy , modyfikacji a dużo luzu.

Owszem lepiej mieć wiedze. Lepiej nie popełniać błędów . Dlatego tu jestem . Racja że plan jest ważny. Ale widzisz różne są charaktery ja mam taki że mógłbym planować w nieskończoność a dużo lepiej jest dla mnie kiedy po prostu "robię"

Wróć do „Forum dla Gości”