Sciółka

Wszystko o roślinach, ich uprawie i zastosowaniach

Moderatorzy: Wojciech Górny, Ben Lazar

Regulamin forum
Krzysiek

Sciółka

Postautor: Krzysiek » wtorek 12 kwie 2016, 15:23

Przygotowuję mały ogródek utrzymany w duchu permakultury o powierzchni ok. 25 m2. Mają się w nim znaleźć zioła, warzywa, krzewy owocowe, rośliny miododajne - ogórecznik, hyzop. Moje pytanie dotyczy podstaw, czyli ściółkowania. Póki co planuję stworzyć w etapach:

1) napowietrzyć ziemię (nie przekopując jej)

2) przykryć tekturą

3) nałożyć kompost z mieszanką liści

4) nałożyć pierwszą warstwę słomy

5) dodać cienką warstwę obornika

6) przykryć druga warstwą słomy

7) wierzch pokryć czarnoziemem

8) na tej ostatniej zrobić nasadzenia i wysianie.

Czy macie drodzy forumowicze jakieś wskazówki, rady czy to właściwie przygotowana ściółka?

Jeśli o mnie chodzi to największe wątpliwości mam do warstwy obornika. Czy tak utworzona ściółka nie musi odleżeć jakiegoś dłuższego czasu? Wydaje mi się, że niektóre sadzonki się przez to nie przyjmą. Może całkowicie wyeliminować obornik (mam dostęp do końskiego)?
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Re: Sciółka

Postautor: Wojciech Górny » środa 13 kwie 2016, 16:44

Kilka uwag:

- każdą z warstw, a szczególnie glebę przed przykryciem należy zmoczyć

- dobrze jest na glebę dać obornik, a dopiero na to tekturę, dzięki temu szybciej przyjdą z pomocą dżdżownice

- ja robię odwrotnie, żyzna ziemia jest pod spodem, a na wierzchu słoma, bo korzenie rosną w dół

- aby w takiej grządce skutecznie od razu sadzić czy siać, robi się "kieszeń" wypełnioną kompostem
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

GEOFF LAWTON – “ALL THE WORLD’S PROBLEMS CAN BE SOLVED IN A GARDEN”
Krzysiek

Postautor: Krzysiek » piątek 15 kwie 2016, 15:38

Dziękuję za porady. Zwłaszcza za tą dotyczącą wody. Myślałem, że trzeba mocno zmoczyć całość, tuż po ułożeniu ostatniej warstwy. Z obornikiem zrobię Wojtku jak radzisz. Ze słomą jako wierzchnią warstwą również.
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » sobota 16 kwie 2016, 12:02

Powodzenia, rób dokumentację fotograficzną swoich prac, i daj znać jak Ci idzie.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

GEOFF LAWTON – “ALL THE WORLD’S PROBLEMS CAN BE SOLVED IN A GARDEN”
fiorsteinbock

Postautor: fiorsteinbock » wtorek 13 mar 2018, 21:29

Panie Wojciechu, pytanie dot:

Jaka jest zalecana średnica zrębek na grządkach warzywnych? I czy średnica ma znaczenie w zastosowanym miejscu ściółkowania?

Mam dostęp do zrębek o śr. 6-10 cm ale wydają mi się za duże na grządki warzywne.

A jaki rodzaj drzew nadają się, tylko liściaste i owocowe?
Awatar użytkownika
Permisie
Administrator

Postautor: Permisie » wtorek 13 mar 2018, 22:53

[img]http://www.savaria.ca/en/_img/produit-full/Bois-rameal-fragmente.jpg[/img]

Tak wyglądają zrębki odpowiednie do ściółkowania. Jak widać, mają różnorodne średnice i rozmiary, bo powstają z pocięcia gałązek o grubości od kilku milimetrów do 7-10 cm średnicy. Długość również różna.

Najlepsze są zrębki z drzew liściastych, z owocowych z pryskanych sadów ja nie używam.
Awatar użytkownika
szpulka

Postautor: szpulka » środa 21 mar 2018, 10:35

Czy ktokolwiek z Was ma może doświadczenie ze ściółkowaniem łupinami orzechów włoskich? Mamy ich bardzo dużo, w poprzednim sezonie stosowaliśmy je na kwietnikach żeby ograniczyć wschodzenie chwastów (ale wtedy jeszcze nic nie wiedzieliśmy o permakulturze). I tak się zastanawiam czy to aby dobry pomysł, żeby pomieszać łupiny ze zrębkami do ściółki, czy może one też mają jakąś substancję toksyczną dla roślin?
Awatar użytkownika
Permisie
Administrator

Postautor: Permisie » czwartek 22 mar 2018, 12:20

Odpowiedziałem już na Facebooku, tu więc dodam tylko link do artykułu, który omawia ten temat między innymi.

https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/mulch/using-nut-hulls-as-mulch.htm

Kompostowanie łupin po orzechach:

https://www.motherearthnews.com/organic-gardening/composting-black-walnut-hulls-zb0z08zblon

Wróć do „Rośliny”