Ściółka

Praktyczne sposoby do samodzielnego zastosowania

Moderatorzy: Wojciech Górny, Ben Lazar

Regulamin forum
Go On

Ściółka

Postautor: Go On » sobota 08 kwie 2017, 17:00

Zakładam kolejny temat, mam jedno pytanie ale myślę że ogólny temat o ściółce kiedyś sie przyda :).

Mam w tej chwili wysianą sałatę i groch siewny, odgarnąłem ściółkę z grządek jaką jest słoma i umieściłem nasiona, i teraz pytanie, czy zostawić to tak jak jest teraz rozgarnięte aż wzejdą rośliny? Ziemia jest w tych miejscach prawie cała odkryta.
Awatar użytkownika
Permisie
Administrator

Re: Ściółka

Postautor: Permisie » poniedziałek 10 kwie 2017, 11:24

W przypadku sałaty, zdecydowanie szybciej wzejdzie ona gdy ściółka będzie odgarnieta - nasiona sałaty potrzebują światła, aby kiełkować.

W przypadku grochu, nie ma to znaczenia, groch da sobie radę (ale oczywiście bez ściółki gleba ogrzewa się szybciej, wiec szybciej kiełkuje). Ja sadzę groch pod ściółkę.
Awatar użytkownika
lobojack

Postautor: lobojack » sobota 16 wrz 2017, 19:05

Mam zagon wyściółkowany ściętymi roślinami, które na nim rosły, głównie facelia. Przebijają się już nowe chwasty i świeża facelia. Chciałbym zasadzić tam truskawki, mam już nawet sadzonki. Zastanawiam się nad przygotowaniem tego zagonu i kolejnością zabiegów. Czy mogę wyłożyć go kartonem tuż przed zasadzeniem roślin?
Awatar użytkownika
Permisie
Administrator

Postautor: Permisie » sobota 16 wrz 2017, 21:54

Można to zrobić na wiele sposobów. Jedno jest jednak pewne, że warstwa ściółki jest po prostu za cienka. Najprościej położyć mokry karton na wierzch, wykonać w nim nacięcia, w nich posadzić truskawki, i wyściółkować grubiej.
Awatar użytkownika
lobojack

Postautor: lobojack » poniedziałek 25 wrz 2017, 18:15

W jakiej formie dodawać do ściółki części roślin, których nie zużywamy (np. wyrywam marchew czy rzodkiew i nać chcę zostawić na zagonie) albo części roślin przy metodzie chop'n'drop? Czy:

a) dokładam do ściółki w całości

b) rozdrabniam i dodaję do ściółki

c) przed dodaniem do ściółki przygotowuję, np. poprzez suszenie

d) zanoszę do kompostownika ;)

Chodzi mi głównie o sposób rozkładu tych zielonych resztek - nierozdrobnione często gniją, czyli rozkładają się beztlenowo, zaś przy rozdrobnieniu ten proces jest bardziej tlenowy (tak mi się przynajmniej wydaje :? ). Czy to ma znaczenie?
Awatar użytkownika
Permisie
Administrator

Postautor: Permisie » wtorek 26 wrz 2017, 20:01

Metoda chop and drop jak sama nazwa wskazuje polega na pocięciu grubo materii roślinnej i upuszczeniu jej tam, gdzie się stoi.

Najczęściej stosuje się ją w strefach oddalonych od domu, np. w ogrodzie leśnym. Tnie się gatunki wspomagające i ściółkuje nimi produkcyjne.

Można też stosować tą metodę w ogrodzie warzywnym, ale trzeba się liczyć z tym, że nie wygląda to pięknie.

Im bardziej rozdrobniona ściółka, tym szybciej się rozłoży.

Jeśli warstwa zielonej materii organicznej jest cienka i nie zbita, to nie będzie gnić.
Awatar użytkownika
lobojack

Postautor: lobojack » wtorek 17 paź 2017, 16:26

Czy macie może doświadczenie ze ściółkowaniem zmulczowanymi jesiennymi liśćmi? Jak długo taka ściółka utrzymuje się na zagonach? Przypuszczam, że to nie to samo, co zrębki ;)
Awatar użytkownika
Permisie
Administrator

Postautor: Permisie » piątek 20 paź 2017, 18:25

Rozdrobnione liście brzozy znikają w większości do wiosny.

Nierozdrobnione liście klonu potrafią leżeć trzy lata.
Awatar użytkownika
lobojack

Postautor: lobojack » poniedziałek 23 paź 2017, 18:35

Czy układanie kolejny warstw ściółki może być rozłożone w czasie, np. przez okres kilku tygodni czy kwartału? Zacząłem od przykrycia gleby kartonami, na które od razu trafiły lekko rozdrobnione liście. Jednak zorganizowanie i transport kolejnych materiałów (obornik, słoma, zrębki) zajmie trochę czasu. Mam nadzieję, że to nie ma zbytnio negatywnego wpływu :-) Z obornika ucieknie pewnie trochę azotu, zanim zostanie przykryty kolejną warstwą ;-) (chociaż i tak pewnie wcześniej odleżał swoje).
Awatar użytkownika
Permisie
Administrator

Postautor: Permisie » wtorek 24 paź 2017, 08:41

Sam odpowiedziałeś na wszystkie swoje pytania :) Przecież jak nie ma innego wyjścia, to robimy tak, jak możemy :) Będzie dobrze. To nie jest działanie obliczone na efekt jednorazowy, trzeba myśleć raczej w kategorii kilku kolejnych lat.

Wróć do „Techniki permakulturowe”