mączka bazaltowa

Praktyczne sposoby do samodzielnego zastosowania

Moderatorzy: Wojciech Górny, Ben Lazar

Regulamin forum
poloxy

mączka bazaltowa

Postautor: poloxy » wtorek 24 paź 2017, 21:23

Witam,

Zastanawiam się czy warto kupić mączkę bazaltową i rozsypać ja wokół warzyw , malin itp ?
Awatar użytkownika
Permisie
Administrator

Re: mączka bazaltowa

Postautor: Permisie » środa 25 paź 2017, 09:53

Czy obserwujesz niedobory jakichś składników mineralnych? Jeśli tak, to jakich? Jaka jest gleba? Jakie w niej życie?

Sama mączka to po prostu zmielona skała. Jej użycie ma sens tam, gdzie z jednej strony jest deficyt minerałów, z drugiej jest odpowiednia mikroflora.
Awatar użytkownika
lobojack

Postautor: lobojack » środa 25 paź 2017, 10:00

Podepnę się pod pytanie, bo też jestem ciekaw opinii innych. Przy czym na razie jestem raczej na "tak", bo z nawożeniem mączką bazaltową raczej się nie przesadzi, a może pomóc. :roll: Kończę ten sezon rozkładaniem (budowaniem?) ściółki na zagonach i przymierzam się do zakupu mączki. Była dodawana do ściółki na przyszły warzywnik np. na warsztatach Permablitz, w których miałem okazję uczestniczyć ;) no i zaczynam postrzegać ją jako wartościowy składnik .
poloxy

Postautor: poloxy » środa 25 paź 2017, 18:55

Gleba mało urodzajna, dopiero wyściółkowałem miejsce po trawnku - trawa, zrębkami, liśćmi i tak się zastanawiam co tu jeszcze można dorzucić.
Awatar użytkownika
Permisie
Administrator

Postautor: Permisie » czwartek 26 paź 2017, 20:27

Mączka bazaltowa na pewno nie zaszkodzi, ale aby zadziałała, trzeba mieć dużo mikroorganizmów w glebie, no i deficyt mikroelementów. Jeśli w glebie jest dość mikroelementów, nie będzie zauważalnych efektów.
poloxy

Postautor: poloxy » czwartek 26 paź 2017, 21:11

Permisie - masz racje bo gdy minerałów w glebie jest pod dostatkiem to dosypanie nic nie wniesie.

Ostatnio podczas sadzenia powojników zauważyłem ze pod ściółką kompostem i tekturą pojawiły się dżdżownice - wcześniej ich nie widziałem :)

Wróć do „Techniki permakulturowe”