Tulipany

Jeśli nie chcesz się rejestrować, a chciałbyś o coś spytać, to właśnie w tym dziale

Moderatorzy: Wojciech Górny, Ben Lazar

Lukaszu

Tulipany

Postautor: Lukaszu » środa 23 sie 2017, 01:41

Witam, sierpień już się prawie kończy i niedługo nadejdzie pora na jesienne sadzenie roślin. Widziałem wczesnowiosenny wpis na Pana blogu i zdjęcia jak to ładnie tulipany wychylają się ze słomy. Zachęcony uroczymi kwiatkami postanowiłem, że na wiosnę kawałek działeczki będę miał "tulipanowy" :) "
Mam pytanie jak przygotować podłoże? skosić trawę, położyć karton, wysypać kompost(krucho z tym) i ściółkować sianem albo słomą? i jak posadzić cebulki? u mnie VI klasa ziemi... mam trochę końskiego obornika z wiosny (leży przykryty szczelnie plandeką). Słyszałem o ściółkowaniu dlatego miesiąc temu skosiłem kosą spory kawałek łąki i skoszona trawa czeka w kupkach na użycie ( gdzieś czytałem, że musi przeleżeć min.2 tygodnie, żeby temperatura zrobiła swoje)
Jak by Pan radził się do tego zabrać?
Muszę posadzić inne rośliny z tulipanami?

Pozdrawiam i dziękuję
Łukasz
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Re: Tulipany

Postautor: Wojciech Górny » środa 23 sie 2017, 13:32

Tulipany rosną u mnie w grządkach, a ściślej mówiąc na obrzeżu grządek. Ziemia poza grządką jest niemal czystym piachem klasy VIz, ale ziemia na grządce jest w miarę żyzna od kompostu i bardzo grubo wyściółkowana zrębkami, słomą lub sianem. Nie wykonywałem żadnych zabiegów, po prostu na jesieni umieściłem cebulki głęboko pod ziemią i pod ściółką. Od lat samoczynnie odrastają. W odróżnieniu od żonkili, których cebulki mam w czystym niemal piachu, to tulipany mają dużo lepsze warunki. Dlatego zalecałbym użyźnić nieco glebę przekompostowanym obotrnikiem, ale nie dawać go za dużo i wyściółkować. Skoszona i wysuszana trawa (czyli tak naprawdę siano) nie jest najlepszym wyborem ściółki dla tulipanów, bo mogą mieć problem się przez zbite siano przebić wiosną, dlatego też radziłbym w końcu zimy gdy zacznie się ocieplać zmniejszyć grubość ściółki. Nie ma obowiązku sadzenia z tulipanami innych roślin, jeśli ich celem jest wyłącznie efekt wizualny, to nawet chyba powinny rosnąc same, ale to kwestia gustu.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
GEOFF LAWTON – “ALL THE WORLD’S PROBLEMS CAN BE SOLVED IN A GARDEN”
Lukaszu

Postautor: Lukaszu » środa 23 sie 2017, 14:03

W takim razie zrobię jak Pan radzi. Po prostu skoszę trawę, umieszczę cebulki w ziemi, rzucę trochę obornika i na górę siano/słomę. (bez kartonu) Jeśli siano może być za ciężkie to kupię trochę słomy, u mnie chcą 5zł za kostkę tylko trochę gorzej z transportem, czy to normalna cena ? U mnie na górze jest z 30 cm warstwy ciemniejszej ziemi niżej zaczyna się piach. Wrzucę zdjęcia jak to będzie wyglądało, a będzie wyglądało super, jeśli się uda :)
Awatar użytkownika
Wojciech Górny

Postautor: Wojciech Górny » czwartek 24 sie 2017, 12:37

Czekamy na zdjęcia wiosną, powodzenia! :)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
GEOFF LAWTON – “ALL THE WORLD’S PROBLEMS CAN BE SOLVED IN A GARDEN”

Wróć do „Forum dla Gości”