Wkraczając w rok 2025, globalna społeczność staje w obliczu narastających wyzwań środowiskowych, które wymagają zrównoważonych i regeneratywnych rozwiązań. Permakultura, której podstawą są zasady etyki i projektowania, oferuje holistyczne podejście do uporania się z tymi problemami. W tym krótkim tekście chciałbym omówić realne postanowienia noworoczne zainspirowane podstawowymi zasadami etycznymi permakultury — Troską o Ziemię, Troską o Ludzi i Zwrotem Nadmiaru — oraz jej dwunastoma zasadami projektowania, które mogłyby stanowiąc plan działania dla jednostek i społeczności chcących wspierać działania permakulturowe i zrównoważony rozwój w nadchodzącym roku.
I. Etyki permakulturowe w postanowieniach na rok 2025
Troska o Ziemię: Zobowiązanie się do praktyk, które pielęgnują i przywracają zdrowie planety. Postanowienia mogą obejmować:
Zmniejszenie obciążenia dla środowiska poprzez zrównoważone wybory zakupowe, transportowe, mieszkaniowe, itp. (głosowanie własnym portfelem, „chcę” vs. „potrzebuję”).
Uprawa własnej żywności i wdrażanie permakulturowych technik ogrodniczych w celu poprawy zdrowia gleby.
Udział w lokalnych działaniach na rzecz ochrony przyrody w celu ochrony różnorodności biologicznej (budżety obywatelskie, LGD, grupy permakulturowe).
Troska o Ludzi: Skupienie się na poprawie dobrostanu swojego i swojej społeczności. Potencjalne rozwiązania:
Angażowanie się w działania na rzecz budowania społeczności, które promują spójność społeczną i podzielają zasady etyczne permakultury (Rozszerzone Rodziny).
Wspieranie lokalnych systemów żywnościowych w celu zapewnienia dostępu do zdrowych produktów (ogrody społecznościowe, RWS).
Priorytetowe traktowanie własnego zdrowia psychicznego i fizycznego poprzez uważność i aktywny tryb życia.
Zwrot Nadmiaru (redystrybucja nadwyżek dla Ziemi i Ludzi): Dążenie do sprawiedliwego podziału zasobów i ograniczenia konsumpcji. Rozwiązania mogą obejmować:
Przekazywanie nadwyżek produktów lub zasobów potrzebującym (dzielenie się nadmiarem).
Orędowanie za politykami, działaczami, organizacjami promującymi równość społeczną i racjonalną ochronę środowiska.
Praktykowanie uważnej konsumpcji w celu zmniejszenia marnotrawstwa i nadmiernego wykorzystania zasobów oraz jak największa samowystarczalność osobista, w ramach społeczności, bioregionu.
Kompostowanie, 7R, Zero Waste.
II. Stosowanie zasad projektowania permakulturowego do celów osobistych
Spędzanie czasu na obserwowaniu naturalnych wzorców w lokalnym środowisku w celu zastosowania ich w zrównoważonych praktykach życiowych.
Inwestowanie w rozwiązania w zakresie energii odnawialnej, low-tech, off-grid i podobne, w celu zrównoważonego wykorzystania i magazynowania energii.
Zakładanie upraw przydomowych, aby uzyskać świeże produkty, promując jednocześnie samowystarczalność i zdrowie.
Regularna ocena osobistego śladu ekologicznego i dostosowanie swoich zachowań tak, aby zminimalizować negatywne skutki.
Wybór produktów i usług opartych o zasoby odnawialne.
Wdrażanie systemów kompostowania i recyklingu w domu i społeczności, aby zminimalizować produkcję odpadów, zmniejszenie zużycia wody i zagospodarowanie wody szarej.
Projektowanie przestrzeni mieszkalnej i stylu życia, które odzwierciedlają naturalne wzorce, zwiększając harmonię ze środowiskiem.
Zaangażowanie w projekty społecznościowe, które integrują różne umiejętności i perspektywy dla wspólnej korzyści.
Wprowadzanie drobnych zmian, które przyczyniają się do długoterminowej zrównoważoności, takich jak zbieranie deszczówki, bokashi, energooszczędność.
Wspieranie bioróżnorodności, na balkonie, tarasie, przed blokiem, na działce, zakładając tętniący życiem ogród, aby zwiększyć odporność i wspierać lokalną przyrodę.
Wykorzystanie niewykorzystanych przestrzeni, takich jak miejskie dachy, nieużytki, trawniki na zielone, odnawialne projekty.
Pogłębianie wiedzy związanej z szeroko pojętą permakulturą i ochroną środowiska po to, aby móc wnieść pozytywny wkład w pracę na rzecz Ludzi i Ziemi.
Kto wie, być może, dzięki zastosowaniu etyk permakulturowych i zasad projektowania do noworocznych postanowień łatwiej nam będzie wnieść znaczący wkład w zrównoważony rozwój w 2025 roku?
Wszystkim, którzy podążają permakulturową ścieżką życzę samych sukcesów, pięknych projektów, spełnienia marzeń i realizacji noworocznych postanowień! 🙂
Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, podziękuj autorowi na SUPPI.pl