Jeżeli pragniesz mieć malutki ogródek na tarasie lub balkonie, maj jest doskonałym miesiącem do jego założenia. Najprostszą metodą zakładania ogródka dla mieszczucha będzie uprawa ziół, warzyw i owoców w pojemnikach.
Uprawa taka może być prowadzona również w pojemnikach pochodzących z recyclingu – od plastikowych butelek, poprzez wiaderka, worki, rury czy rynny, ilość możliwych rozwiązań ogranicza jedynie nasza wyobraźnia.Uprawa w pojemnikach pozwala zacząć od jednej małej doniczki i w miarę nabywania doświadczenia, na łatwy dalszy rozwój naszego ogródka.
Najważniejszymi zagadnieniami, na które musimy zwrócić uwagę zakładając ogródek jest jego usytuowanie, rodzaj użytego podłoża, sposób nawadniania, wybór roślin do hodowli oraz ich wzajemne interakcje. Najlepiej zlokalizować ogródek w miejscu, gdzie przez minimum sześć godzin dziennie dociera światło słoneczne. Zdecydowana większość roślin uprawnych odwdzięczy się nam za takie usytuowanie dobrymi plonami, a te rośliny, które preferują cień, możemy zawsze ustawić w cieniu innych.
Pojemniki mają tą ogromną zaletę, że łatwo je przestawiać, można więc łatwo manipulować długością dnia świetlnego i intensywnością światła tak, aby rośliny były zadowolone i ładnie rosły.
Własne zioła, warzywa i owoce uprawiamy po to, aby cieszyć się zdrową żywnością bez chemii, w związku z tym oczywistym jest wybór jak najbardziej naturalnego podłoża do ich uprawy.
Idealne podłoże do pojemników to mieszanka naturalnego torfu odkwaszonego i kompostu, z naturalnymi dodatkami takimi jak na przykład mączka bazaltowa czy też wermikompost (nawóz produkowany przez dżdżownice).
Nasze uprawy najlepiej nawadniać wodą deszczową, a jeśli już koniecznie musimy stosować wodę z kranu, to pozwólmy jej choćby jedną dobę pooddychać.
Doskonałym rozwiązaniem które pozwala podlewać bardzo rzadko i niezwykle oszczędza wodę są tak zwane donice podsiąkowe (wicking beds). Takie donice bardzo łatwo samodzielnie zbudować, w niemal dowolnym rozmiarze.
Najlepiej w naszej uprawie sprawdzą się zioła przydatne w kuchni, takie jak rozmaryn czy bazylia, pomidory i sałaty oraz truskawki, szczególnie te owocujące przez cały sezon.
Planując nasadzenia warto formować gildie roślinne, czyli grupy kilku roślin sadzonych w jednej donicy. Rośliny dobrze dobrane będą się nawzajem wspomagać (na przykład groch czy fasola będą wiązać azot z powietrza, z którego skorzystają inne rośliny), a także mogą dawać plon w różnych strefach uprawy – od rosnących pod ziemią marchewek, przez rosnące przy ziemi zioła, aż po pnące się po podporach pomidory czy ogórki).
Permakultura podpowiada wiele rozwiązań, które można wykorzystać w uprawie warzyw w pojemnikach, zapraszam na moje wykłady i warsztaty.