Ogrodnictwo a Księżyc

Czy nasz satelita wpływa na wzrost roślin i plony?

Od zarania dziejów Księżyc fascynował człowieka i od zarania dziejów, przypisywano mu najrozmaitsze moce. Od Maorysów w Oceanii, poprzez wyznawców naszej Dziewanny (patronki natury) i jej oblubieńca Księżyca (patrona wód), po dawnych Celtów na Wyspach Brytyjskich, dawne ludy wierzyły, a i współcześni wierzą, że Księżyc wywiera istotny wpływ na wzrost roślin. W swojej „Historii naturalnej” rzymski historyk i pisarz Pliniusz Starszy umieścił wiele rad dotyczących związku terminu siewu z fazami Księżyca, a dziś my możemy zakupić rozmaite kalendarze księżycowe wskazujące nam najlepsze dni dla poszczególnych prac w ogrodzie.

Czytaj dalej Ogrodnictwo a Księżyc

Błędy w permakulturze i permakulturowym ogrodnictwie.

„Nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi” – mówi znane powiedzenie, więc i my, zajmując się permakulturą, błędów nie unikniemy. Warto jednak uczyć się na błędach innych i nie popełniać tych doskonale znanych i opisanych. Poza tym, znacznie fajniej jest wymyślać własne😉 Porozmawiajmy więc o błędach w projektowaniu permakulturowym, a szczególnie o tych, jakie łatwo popełnić projektując permakulturowy ogród.

Czytaj dalej Błędy w permakulturze i permakulturowym ogrodnictwie.

Książka „ogrody leśne w praktyce”

Nakładem Wydawnictwa permakultura.edu.pl ukaże się wkrótce książka Tomasa Remiarza Ogrody Leśne w Praktyce – ilustrowany, praktyczny przewodnik dla gospodarstw, społeczności i przedsiębiorstw„.

Miałem przyjemność tłumaczyć tą pozycję na język polski, gwarantuję, że jest to książka warta zakupu.

Czytaj dalej Książka „ogrody leśne w praktyce”